wtorek, 10 lutego 2015

FAQ - dieta


Autorem tego opracowania jest Marek. Ja jedynie przejrzałem i wprowadziłem drobne poprawki oraz uzupełnienia. Myślę, że należy Mu się uznanie za wykonaną pracę.Spis treści:
1. Nowe spojrzenie na dietę masową i redukcyjną
2. Jakie stosować proporcje białka, tłuszczu i węglowodanów?
3. Jakie są dozwolone produkty na diecie paleo? Czego jeść dużo, co rzadko, a czego całkiem unikać?
4. Czy należy liczyć kalorie?
5. Ile węglowodanów zjadać przy sportach wytrzymałościowych?
6. W jaki sposób podejść do zmiany diety?
7. Jakie suplementy diety wybierać?
8. Posiłek okołotreningowy
9. Co z kwasowością mięsa? Czy grozi mi osteoporoza?
10. Czy duże ilości białka szkodzą nerkom?
11. Jaką dietę stosować aby zmniejszyć BF%?
12. Jaka pora dnia jest najlepsza na węglowodany?
13. Jak rozpoznać złą dietę?
14. Używki
15. Co z nabiałem?
16. Jakie tłuszcze wybierać?
17. Czy ryby są dobrym pokarmem?
18. Które zboża są zdrowe?
19. Czym zastąpić mąkę?
20. Dieta a zdrowie
21. Sugerowana literatura


1. Nowe spojrzenie na dietę masową i redukcyjną
Wersja diety paleo, zalecana na naszym blogu, jest jednocześnie dietą nisko-węglowodanową i opiera się przede wszystkim na mięsie, jajkach oraz zielonych warzywach. Jednym z głównych zaleceń jest ograniczenie spożycia węglowodanów poniżej 100g na dobę (ze zwróceniem uwagi na ich źródło) oraz zwiększenie spożycia białka i tłuszczy pochodzenia zwierzęcego w proporcji 1:1 do ilości ok. 2g na kilogram masy ciała u mężczyzn. U kobiet te ilości mogą być proporcjonalnie mniejsze.
Zasadniczą ideą tego sposobu odżywiania jest maksymalne dopasowanie diety do tego, do czego przystosowała nas ewolucja. Istnieje szereg dowodów na to, że człowiek jest istotą przede wszystkim mięsożerną. Szczegółowo dowody te omówione są m.in. w podanych niżej artykułach, a także w licznych publikacjach, z których część również została podana w pytaniu dotyczącym proponowanej literatury.
Z tego powodu staramy się również jeść żywność w jak najmniejszym stopniu przetworzoną, co jednak nie wyklucza obróbki termicznej, jedzenia nabiału ani nawet sporadycznie jedzenia nieco bardziej przetworzonych produktów. Oczywiście dobieranie konkretnych produktów do diety jest zawsze kwestią wysoce indywidualną ze względu na wszelkiej maści uczulenia czy nietolerancje pokarmowe. Dotyczy to zwłaszcza nabiału.


2. Jakie stosować proporcje białka, tłuszczu i węglowodanów?
Jak z wieloma innymi rzeczami, tak i w tym aspekcie panuje pewna indywidualność. Teoretycznie, najlepsza proporcja białka i tłuszczu to 1:1 z minimalną przewagą tłuszczu. Do tego nie więcej niż 100g węglowodanów na dobę (dr Lutz zaleca dokładnie 72g i poniżej). Jednak jest kilka sytuacji, gdy te proporcje mogą być inne. Na przykład komuś, kto dopiero zaczyna przygodę z naszą dietą, może być ciężko jeść tyle tłuszczu. Organizm musi się przyzwyczaić do wydzielania odpowiednich enzymów itd. Z kolei osoba, której zależy na redukcji tkanki tłuszczowej powinna jeść jeszcze więcej tłuszczy, zwłaszcza okołotreningowo. Wyjątkiem są osoby mocno otyłe, którym na początku lepiej może się przysłużyć dieta z przewagą białka. Niektórzy mogą również potrzebować więcej tłuszczu niż białka ale nigdy nie powinno dochodzić do zbytniej dominacji jakiegokolwiek składnika w diecie.
Specjalnie pisałem dotąd tylko o proporcjach, ponieważ najbardziej indywidualną kwestią są konkretne ilości BTW. W zależności od płci, wieku, ilości stresu i obciążenia treningowego możemy potrzebować od ok. 1,5g do 3g, a czasami nawet i 4g białka i tłuszczu na kilogram masy ciała. Jednak te ostatnie wartości zarezerwowane są dla bardzo ciężko trenujących zawodowców. Dobrym punktem wyjścia dla początkującego będzie przyjęcie 1,5 - 2g BT na kilogram masy ciała i obserwacja, czy to za dużo czy za mało, a może w sam raz.
A ile dokładnie węglowodanów? Tu sprawa jest delikatna i dużo zależy od procentu tkanki tłuszczowej(BF%), insulinooporności itd. Generalnie im większy BF%, tym niżej warto zejść z węglami, żeby wyregulować pracę organizmu. Mimo to niektórzy źle reagują na zbyt niskie ilości węglowodanów, a stan ketozy, do którego prowadzi ich brak jest kiepsko zbadany (wynika to z tego, że zawsze kojarzył się naukowcom z głodem i jako taki był zwalczany - niemniej wywołuje go nie stan niedożywienia, ale brak dużych ilości węglowodanów, także sprawa jest otwarta - przykładowo Eskimosi w bardzo dobrym zdrowiu żyją w permanentnym stanie ketozy przez całe życie). Stąd sugerowana dolna granica ok. 30g. Górna wynosi ok. 150g na dobę, a złotym środkiem będzie coś około 70g dziennie. Docelowo należy poddać swój organizm pewnej obserwacji i każdy sam musi ocenić jaka ilość węglowodanów najlepiej mu służy. Z całą pewnością należy jednak stwierdzić, że ich nadmiar zawsze i w każdym przypadku pozostaje szkodliwy dla organizmu.
Zdecydowanie ważniejsze od ilości węgli jest jednak ich źródło. Jeżeli będzie nim pszenica albo ryż, to daleko nie zajedziemy. Najlepiej po prostu jeść trochę owoców, ziemniaków i do tego ewentualnie nabiał, dbając by nie było tego zbyt dużo (poniżej 100g węgli na dobę). Ważna uwaga: pewne ilości węglowodanów zawarte są w zielonych warzywach, jednak tych nie wliczamy do puli dobowej i jemy bez opamiętania :)


Uwaga: Aptekarska dokładność w dobowej puli BTW nie jest wymagana. Często padają pytania, czy coś złego stanie się, gdy zje się za dużo tudzież za mało białka albo tłuszczu. Otóż nie stanie się nic. Ważne jest, żeby zgadzało się to w ogólnym rozrachunku ale niekoniecznie w każdym posiłku czy każdego dnia. Oczywiście im mniej odstępstw tym lepiej, ale próba całkowitej kontroli gramatury BTW to już objaw szaleństwa :)


3. Jakie są dozwolone produkty na diecie paleo? Czego jeść dużo, co rzadko, a czego całkiem unikać?
Ogólnie można powiedzieć, że należy jeść dużo wszelkiego rodzaju mięsa (zwłaszcza tłustego) i do tego zjadać spore ilości zielonych warzyw. To jest podstawa, która obowiązuje praktycznie każdego, za wyjątkiem osób chorych na niektóre choroby, które jednak daleko wykraczają poza ramy FAQ oraz ewentualnie tych, którzy dysponują mięsem najwyższej jakości, od zwierząt pochodzących z hodowli ekologicznych, naturalnie karmionych, niefaszerowanych antybiotykami itp. - będą oni potrzebować znacznie mniej warzyw. Może się też zdarzyć, że niektórym pewne rodzaje mięsa nie będą służyć. Dotyczy to najczęściej drobiu, takiego jak kaczki i gęsi.
Do tego zwykle dochodzą jajka i nabiał. Nie zawsze, ponieważ niektórzy źle na te produkty reagują albo wręcz są uczuleni. Dotyczy to zwłaszcza nabiału - jeżeli wszystko w Twojej diecie jest w porządku, a efektów nie widać, spróbuj usunąć z niej nabiał, bo możliwe, że to on Cię otłuszcza. Możesz też spróbować przerzucić się na niepasteryzowany, ponieważ pasteryzacja rozbija niektóre enzymy zawarte w mleku i utrudnia jego trawienie. Kolejnym elementem, który warto dorzucić są orzechy i pestki - szczególnie orzechy laskowe i włoskie oraz pestki z dyni - pozostałe orzechy należy jeść z umiarem, a całkiem unikać orzeszków ziemnych.
Bardzo ważnym aspektem układania diety jest tzw. rotacja pokarmowa. Nigdy nie należy opierać diety na jakimś jednym produkcie. Raz jemy wieprzowinę innym razem kurczaka, a dalej jajka, nabiał itd. Ograniczanie się do jednego źródła białka to prosta droga do uczulenia pokarmowego. Dotyczy to zwłaszcza jajek, które łatwo uczulają, jeżeli oprzeć na nich całą dietę (co nie znaczy, że poza tym trzeba je jakoś specjalnie ograniczać).
Z węglowodanów należy wybrać takie źródło, jakie najlepiej nam służy. Najczęściej będą to ziemniaki albo niewielkie ilości owoców (ale nie w postaci soku!). Ziemniaki podobnie jak banany mają tę zaletę, że są w polskich warunkach jednym z lepszych źródeł potasu. Można też spróbować niektórych ziaren, takich jak np. gryka. Jeżeli jemy nabiał, trzeba pamiętać, że zawiera on trochę węgli. Węglowodanów z warzyw nie wliczamy natomiast do diety.
Kategorycznie unikamy:
pszenicy w każdej postaci, oraz wszelkich jej odmian i innych zbóż zawierających gluten, a także glutenu - najgorsza i zarazem najbardziej rozpowszechniona jest tzw. pszenica karłowata jednak również starsze i bardziej naturalne odmiany pszenicy (np. orkisz), mimo że zdecydowanie mniej szkodliwe, nie stanowią zdrowego pokarmu dla człowieka ;
soi w każdej postaci (często dodawana do różnych produktów i opisywana jako lecytyna albo białko roślinne - trzeba uważać) - mniej szkodliwa jest soja przefermentowana (np. tofu - ale i tej warto unikać);
ryżu - zwłaszcza białego;
białego cukru, fruktozy (poza owocami i miodem), syropu glukozowo-fruktozowego i wszelkich innych owoców nieskończonej wyobraźni producentów w dodawaniu cukru do jedzenia;
sztucznych słodzików takich jak np. aspartam oraz w ogóle wszelkiej chemii w pożywieniu - szczególnie benzoesanu sodu;
produktów odtłuszczonych i homogenizowanych (dotyczy zwłaszcza nabiału);
wszelkiej innej przetworzonej żywności, w tym wędlin (poza zaufanymi źródłami, gdzie mamy sprawdzony skład - obecnie rzadkość)


Do tego należy oczywiście pamiętać o odpowiedniej ilości wody - najlepiej przegotowanej i przechowywanej w szklanym naczyniu. Unikamy plastikowych butelek!


Ponieważ często pada pytanie, jakie warzywa wybierać, zamieszczam proponowaną listę.
- brokuły
- kalafior
- kapusta, zielona, biała, kiszona, pekińska
- sałata, rukola, rukiew
- brukselka
- cebula
- cukinia
- cykoria
- czosnek
- kalarepa
- kiełki
- ogórek
- pietruszka
- por
- rzepa
- rzodkiewka
- seler naciowy
- szczypior
- szparagi
Uwaga:
- szpinak - należy jeść z umiarem ze względu na zawartość szczawianów; duża zawartość żelaza jest natomiast mitem
- marchew - ostrożnie ze względu na sporą ilość węgli
- fasola - roślina strączkowa - raczej rzadko i nie za dużo
- pomidor i papryka to owoc nie warzywo
- ziarna słonecznika - zawierają fitoestrogeny i dużo omegi 6, więc też należy uważać


4. Czy należy liczyć kalorie?
Nie, gdyż poza pewnym niejasnym określeniem ilości spożywanego jedzenia, nie wnoszą one absolutnie nic do diety, niezależnie od tego czy się odchudzamy, chcemy nabrać masy mięśniowej czy utrzymać status quo.
Idea liczenia kalorii wzięła się z błędnej interpretacji zasad termodynamiki. "Jeżeli przyjmujesz więcej kalorii niż zużywasz, to przytyjesz" - zasadniczo stwierdzenie to jest prawdziwe, kłopot tylko w tym, że nic z niego nie wynika. Ktoś to kiedyś porównał do sytuacji, gdyby dyrektor sieci komunikacyjnej na pytanie czemu pociągi są przepełnione, odpowiedział: "bo więcej ludzi do nich wsiada niż wysiada." To prawda ale opisuje tylko samo zjawisko bez wyjaśnienia przyczyn.
Dlaczego tak jest? Dlaczego zwykłe obliczenie wartości energetycznej jedzenia nie wystarcza? Z dwóch powodów. Po pierwsze samo pojęcie kalorii jest niezbyt jasne i nie bardzo odnosi się do rzeczywistej energii, jaką dany pokarm dostarcza organizmowi (wartości kaloryczne różnych produktów oblicza się za pomocą spalania w specjalnej maszynie).
Po drugie metabolizm człowieka jest zbyt skomplikowany, żeby można było traktować jedzenie tak, jak się traktuje węgiel wrzucany do pieca. Tu nie chodzi o zwykłe "spalanie" ale o cały szereg procesów metabolicznych prowadzących do syntezy hormonów, białek, enzymów, budowy błon komórkowych itd.
Samo pojęcie "spalania kalorii" odnosi się tylko i wyłącznie do wytwarzania i zużywania ATP, procesu niezwykle ważnego ale i tak tylko jednego spośród ogromnej masy reakcji zachodzących w każdej chwili w organizmie. Niemniej nawet w tym przypadku kalorie nie są specjalnie użyteczne. Ta sama ich ilość w postaci węglowodanów i w postaci tłuszczu zupełnie inaczej wpływa na organizm i nie chodzi tylko o ilość wytwarzanego ATP ale o coś niemal równie ważnego, czyli równowagę hormonalną organizmu.
Dlatego niezależnie od przyjmowanych poglądów dietetycznych, zawsze należy liczyć poszczególne składniki pokarmowe, a nigdy kalorie.

Link
Link
Link
Link5. Ile węglowodanów zjadać przy sportach wytrzymałościowych?
Często pada pytanie o dietę w sportach wytrzymałościowych. Panuje tu wiele mitów, kręcących się głównie wokół węglowodanów i tego, że większość ludzi nie rozumie, iż wcale nie są one niezbędne jako źródło energii. W rzeczywistości dieta, niezależnie od rodzaju uprawianego sportu powinna być praktycznie taka sama. Przyzwyczajony do tłuszczu organizm jest w stanie czerpać z niego energię dużo wydajniej niż z węglowodanów. Dotyczy to również posiłków okołotreningowych. Nie ma powodu aby znajdowała się w nich zwiększona ilość węglowodanów. Prawdę mówiąc, niewiele jest powodów aby w ogóle się w nim znalazły.
W praktyce jedyna różnica między dietą kulturysty i biegacza jest taka, że ten pierwszy potrzebuje więcej tłuszczu i białka. W sportach wytrzymałościowych wzrasta głównie zapotrzebowanie na wodę.


6. W jaki sposób podejść do zmiany diety?
Przechodząc na dietę paleo nie należy się nastawiać na to, że pójdzie nam to szybko i łatwo. Wszystko oczywiście zależy od tego, jak wyglądała nasza poprzednia dieta. Im mniej w niej było zbóż, przetworzonej żywności, cukru itp. tym będzie nam łatwiej. Organizm nieprzyzwyczajony do dużych ilości białka i tłuszczu może potrzebować czasu na adaptację. Im jesteśmy młodsi, tym szybciej i łagodniej to przebiega. Dwudziestolatek może spokojnie przerzucić się nawet z dnia na dzień ale im jesteśmy starsi, tym więcej czasu potrzeba i wolniej należy wprowadzać zmiany.
Najlepiej stopniowo dodawać do diety coraz więcej białka i tłuszczy i również stopniowo obcinać węglowodany, aż do poziomu 50-100g na dobę (dokładny poziom każdy sam sobie musi ustalić). Docelowo białka i tłuszczu powinno być ok. 2 g na kilogram masy ciała. Do tego oczywiście dużo zielonych warzyw. Jeżeli mało jemy tych ostatnich, to należy zacząć, najlepiej od razu, chyba że mięso, którym dysponujemy jest naprawdę najwyższej jakości.
Kategorycznie natomiast należy wyrzucić z diety cukier i pszenicę. Jedno i drugie uzależnia i jest groźne dla zdrowia. Nieco wolniej można eliminować z diety inne węglowodany, jak ryż czy różne kasze ale im szybciej pozbędziemy się z niej pszenicy, tym lepiej. Jeszcze jednym produktem, którego kategorycznie należy się pozbyć jest soja, tak niestety wszechobecna we współczesnym pożywieniu.
Czego należy się spodziewać podczas zmiany diety? Początkowo może dojść do spadku energii ale organizm szybko przyzwyczai się do pobierania jej z tłuszczy i do wydzielania odpowiednich enzymów i nie tylko wszystko wróci do normy, ale też przestaniemy być senni niedługo po posiłkach, co jest normą przy wysokim spożyciu węglowodanów. Nastąpi również poprawa snu, regeneracji oraz wzrośnie libido.
Początkowo mogą też występować różne problemy trawienne związane z dużą zmianą proporcji białka, tłuszczu i węglowodanów ale jeżeli same dość szybko nie ustąpią, może to oznaczać, że coś w diecie nam nie służy. W niektórych przypadkach to początkowe osłabienie i inne dziwne reakcje mogą oznaczać nic innego jak efekt odstawienia cukru, który uzależnia nie gorzej od alkoholu (sic!). Również pszenica wykazuje działanie uzależniające i pozbycie się jej często, choć na szczęście nie zawsze, wiąże się wręcz z objawami narkotycznego głodu.
Podsumowując, im łagodniej przeprowadzimy zmianę diety, tym naszemu organizmowi będzie łatwiej się z tym uporać jednak wymienione wyżej produkty są do tego stopnia szkodliwe, że należy się ich pozbyć od razu. Nawet jeżeli ktoś nie jest przekonany do diet typu lowcarb i do paleo, powinien wiedzieć, że soja, pszenica i cukier to trzy najbardziej rujnujące zdrowie elementy współczesnego pożywienia. Można do tego jeszcze dodać biały ryż, chociaż nie sieje on aż takiego spustoszenia w organizmie. Dobrym sposobem na łagodne przeprowadzenie zmian jest zastąpienie tych produktów zdrowymi źródłami węglowodanów, takimi jak ziemniaki, gryka i owoce, a następnie stopniowym redukowaniu ich ilości do optymalnego poziomu.

Link
Link7. Jakie suplementy diety wybierać?
Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta: te, które są nam w danej chwili potrzebne. Jeżeli ktoś z jakiegoś powodu nie jest w stanie dostarczyć swojemu organizmowi odpowiedniej ilości witamin czy minerałów za pomocą zwykłego jedzenia, wówczas powinien sięgnąć po suplementy. Odżywiamy się za pomocą jedzenia, a nie tabletek ale w praktyce okazuje się, że często to jedzenie jest wybrakowane. W praktyce oznacza to, w naszych warunkach, konieczność suplementacji magnezem i witaminą C. Tę ostatnią ciężko pozyskać w dużych ilościach z pokarmu. Z magnezem jest nieco lepiej, bo jest go dużo np. w daktylach, ale nie każdego stać, żeby kupować naprawdę porządne. Tych zwykłych sklepowych bym w każdym razie nie polecał. Do tego dochodzą oczywiście kwestie różnych chorób, powodujących niedobory albo zwiększone zapotrzebowanie, ale to są już rzeczy na tyle indywidualne, że wykraczają poza ramy tego skromnego opracowania. Teoretycznie, osoba żywiąca się najwyższej jakości mięsem, naturalnie uprawianymi warzywami i owocami (zwłaszcza leśnymi) i spędzająca sporo czasu na słońcu nie powinna potrzebować żadnej formy suplementacji. Jedynym wyjątkiem jest wit. C, którą warto czasami przyjmować w większych ilościach. Wymienia się też często kwasy omega-3 ale z tymi należy uważać ze względu na możliwe efekty uboczne, zwłaszcza przy większych dawkach. Pewne ich ilości są zawarte w mięsie i jajkach (Im lepiej karmione zwierzęta tym więcej). Jeżeli ktoś chce się tym suplementować nie powinien przekraczać 1 grama na dobę, a także zwracać uwagę na to, z czego dany preparat jest wyprodukowany, a także na ewentualne dodatki w postaci omega-6 i omega-9, gdyż tych w diecie mamy aż nadto i dodatkowa suplementacja może tylko zachwiać równowagę.
Co z suplementacją białkiem? Tak jak wyżej, jest ona potrzebna wtedy, gdy w diecie nie możemy dostarczyć wystarczającej jego ilości. Oscylując wokół 2-3 gramów białka na kilogram masy ciała, bardzo łatwo to zapotrzebowanie wypełnić. I, co ważne, takie białko (np. z jajek, mięsa albo podrobów) jest nie tylko dużo bardziej wartościowe ale i znacznie tańsze niż odżywki. A jeżeli ktoś ma dość pieniędzy i zasłania się brakiem czasu to znacznie lepiej wyjdzie na dobrych wędlinach (takich z mięsa, a nie soi). W praktyce, żeby odżywki białkowe naprawdę były potrzebne, trzeba by przyjmować tego białka ok 4-5g/kg masy ciała. Komu jest to potrzebne? Być może doświadczonym zawodowcom, którzy dobrze wiedzą, co robią i bardziej zależy im na wynikach niż na zdrowiu - na pewno nie osobie, która dopiero się uczy albo ćwiczy amatorsko. Wiele osób zażywa białko wyłącznie dlatego, że im smakuje i wolą je od normalnego jedzenia. Nie mówiąc już o ogłupieniu marketingiem. Producenci robią co tylko w ich mocy, żeby przekonać sportowców, że ich produkty są zdrowsze od normalnego jedzenia - im prędzej zdamy sobie sprawę że kłamią, tym lepiej na tym wyjdziemy.
Osobną kwestią jest jeszcze jakość takiego białka. Jaką mamy pewność, że nie ma tam dodatku np. soi albo pszenicy? Niewielką, nie mówiąc już o różnych poprawiaczach smaku, konserwantach itp. A mięso zawsze jest mięsem.
Na koniec zostają jeszcze suplementy wspomagające same treningi. W praktyce można się zastanawiać nad kreatyną i aminokwasami. Na pewno lepiej jest sobie odpuścić wszelkie suplementy na pompę mięśniową czy tym bardziej np. carbo. Jeżeli ktoś już bardzo chce się truć w ten sposób, to może zwyczajnie rozpuszczać sobie cukier w wodzie i popijać po treningu. Mięśni dzięki temu nie zbuduje ale zaoszczędzi sporo pieniędzy, które przydadzą mu się kiedyś na lekarstwa na cukrzycę.
Co do aminokwasów, mogą być przydatne w okresie bardzo ciężkich treningów (np. gęstościowych). Na pewno nie stosujemy ich ciągle. Również cykle kreatynowe mogą się pojawić najwyżej dwa, trzy razy w ciągu roku. Warto przy tym pamiętać, że obecnie bardzo ciężko o porządną kreatynę. Nie są to też w żadnym wypadku suplementy dla początkujących.
Podsumowując, na tyle na ile to możliwe, lepiej jest unikać jakiegokolwiek nienaturalnego pożywienia. Niestety świat, w którym żyjemy nie zawsze nam to umożliwia ale i tak zawsze lepiej wybierać naturalne, nieprzetworzone pokarmy niż tabletki albo proszek.Suplementacja wit. C i magnezem

Wit. C najlepiej i najekonomiczniej przyjmować w postaci czystego kwasu L-askorbinowego (do nabycia np. na allegro).
Zwracać uwagę należy na 3 rzeczy przy zakupie (dokładnie w tej kolejności):
1) czy nazwa brzmi „Kwas L-askorbinowy” (zwracać uwagę na formę L i numer CAS 50-81-7 i numer WE 200-066-2 identyfikujące substancję),
2) czy ma oznaczenie CZDA (czysty do analizy), ten spożywczy nie jest bowiem tak czysty jak CZDA (ma ok. 1 % zanieczyszczeń, choć jest trochę tańszy),
3) w jakim kraju został wyprodukowany
Na początek pół płaskiej łyżeczki rozpuścić w wodzie 2 razy dziennie i pić po posiłku. Z czasem można nieco zwiększyć dawkę. Ze względu na kwaśny odczyn warto jeszcze przepłukać usta czystą wodą. Jeszcze jedna uwaga co do węglowodanów. Wit C przyswajamy tak samo jak glukozę - ten sam mechanizm. Więc im więcej cukru we krwi, tym mniej możemy przyjąć witaminy C. Z tego powodu nie należy łączyć wit. C z węglowodanami.


W podobnej formie można również przyjmować magnez. Chlorek magnezu CZDA (również do nabycia na allegro) rozpuszczamy w wodzie i moczymy nogi przez 20 minut dwa razy tygodniowo. Ewentualnie dosypujemy od czasu do czasu do kąpieli albo robimy oliwkę i wcieramy w skórę. Należy uważać, żeby nie przesadzić bo łatwo przedawkować.


8. Posiłek okołotreningowy
Właściwie dwa posiłki. Jeden od godziny do kilkunastu minut przed treningiem (zależnie od tego co dokładnie zjadamy i od tempa naszego metabolizmu), a drugi jak najszybciej po treningu. W zależności od tego, czy zależy nam na nabieraniu masy mięśniowej czy na paleniu tłuszczu dobieramy w nim odpowiednie proporcje białka i tłuszczu. Bardzo ważne jest to, że w posiłku okołotreningowym praktycznie nie mają prawa pojawić się węglowodany. Ich udział powoduje wyrzut insuliny i obniża naturalny skok testosteronu i hormonu wzrostu, jaki ma miejsce podczas treningu. Tzw. okno węglowodanowe jest mitem. Co prawda po treningu rzeczywiście zwiększa się wrażliwość na insulinę ale bynajmniej nie oznacza to, że jedzenie w tym momencie cukru jest dobrym pomysłem, szczególnie biorąc pod uwagę, że większość ludzi ma w mniejszym lub większym stopniu rozwiniętą insulinooporność. Drugim argumentem wysuwanym za jedzeniem węgli okołotreningowo jest konieczność uzupełnienia zapasów glikogenu. W rzeczywistości posiłek okołotreningowy nie ma z tym wiele wspólnego, a glikogen uzupełniany jest na przestrzeni 24-48 godzin po treningu - zjedzenie nawet tony cukru po treningu nic w tym względzie nie zmienia.
Niektórzy polecają wypicie przed treningiem dobrej kawy. Poprawia ona wrażliwość na insulinę i może przyczyniać się do palenia tłuszczu. Należy jednak pamiętać, że musi być to kawa dobrej jakości. Kategorycznie odpadają kawy rozpuszczalne. Ważny jest również sposób parzenia. Popularna w Polsce "zalewajka" (niektórzy nazywają to kawą po turecku, chociaż to zupełnie co innego) to zdecydowanie najgorsza opcja. Pomijając ohydny smak, tak długi kontakt kawy z gorącą wodą może powodować wydzielanie szkodliwych toksyn. Z definicji posiłku okołotreningowego kawy pitej przed treningiem nie można oczywiście słodzić ani dodawać mleka. Jeżeli już to śmietany albo masła. Po treningu kawy pić nie wolno (ok. 3 godzin).
Białka i tłuszczu z posiłku okołotreningowego nie wliczamy do dobowej puli tych składników!


Skład posiłku okołotreningowego:
Jeżeli pracujemy nad masą mięśniową, posiłek powinien składać się z białka i tłuszczu w proporcji 1:1. To, ile dokładnie gramów BT, zależy od intensywności i długości treningu. Generalnie im więcej i ciężej ćwiczymy, tym więcej musimy jeść. Przykładowe posiłki: jajecznica na maśle/smalcu, tłuste mięso, kiełbasa lub wędliny (wysokie jakościowo), tatar, surowe jajka ze śmietaną, tłusty ser (najgorsza z dozwolonych opcji, gdyż zawiera trochę węgli) itp.
Podczas pracy nad redukcją poziomu tkanki tłuszczowej w posiłku należy zwiększyć udział tłuszczy w stosunku do białka. Najlepsze efekty można osiągnąć trenując na samym tłuszczu. Przykładowe posiłki: boczek smażony na smalcu lub gotowany, smalec, masło (niektórzy dodają masła do kawy - wbrew pozorom bardzo smaczne), podgardle lub inne bardzo tłuste mięso, tłusta śmietana (gorsza opcja ze względu na odrobinę węgli) itp.


9. Co z kwasowością mięsa? Czy grozi mi osteoporoza?
Zakwaszanie organizmu przez mięso jest jednym z głównych argumentów wysuwanych przez jego przeciwników. Ma ono obniżać pH organizmu i tym samym prowadzić m.in. do demineralizacji kości, które organizm wykorzystuje do utrzymania równowagi pH. Jest to prawda ale tylko częściowa. Po pierwsze znacznie gorszy wpływ na pH ma np. pszenica. Po drugie spożywanie zielonych warzyw o zasadowym pH (praktycznie wszystkich) pozwala łatwo kwaśne pH mięsa zrównoważyć. Po trzecie mięso powoduje wyrzut insulinopodobnego hormonu wzrostu (IGF1), który wpływa na wzrost i mineralizację kości. Wreszcie, zdaniem m.in. dr Ellisa, to co spożywamy nie ma takiego wpływu na równowagę kwasowo zasadową organizmu, jak wielu naukowców przypuszcza. Ellis powołuje się tu na mechanizmy autoregulacji organizmu i słusznie zauważa, że nawet niewielkie odchylenie pH doprowadziłoby szybko do śmierci.
Zapomina się przy tym o fakcie, iż organizm wykorzystuje właśnie protony pobrane z aminokwasów do wyrównania ph. Tak więc to dostarczane białka są po części gwarantem równowagi kwasowo-zasadowej.
Jak wyżej jednak, nie ma to większego znaczenia przy diecie z której wyeliminowane zostały zboża. Istnieje wiele społeczeństw (choćby nasi ulubieni Eskimosi) żywiących się samym mięsem, które bynajmniej nie uskarżają się ani na osteoporozę ani na inne dolegliwości wiązane z zakwaszeniem organizmu. Podnoszono wprawdzie argumenty o szczególnym przystosowaniu Eskimosów do takiej diety ale zostały one obalone w eksperymencie Steffansona.
Podsumowując, brak jest jakichkolwiek argumentów przemawiających za szkodliwym wpływem mięsa na równowagę kwasową organizmu.


10. Czy duże ilości białka szkodzą nerkom?
Krótka odpowiedź brzmi: nie. Przynajmniej na pewno nie w sytuacji, kiedy oprócz białka znajduje się w naszej diecie odpowiednia ilość tłuszczu. Jedzenie samego białka rzeczywiście może wywoływać problemy. Stąd m.in. tzw. królicza głodówka, czyli zjawisko znane traperom, którzy zmuszeni byli do jedzenia przez długie okresy wyłącznie króliczego, bardzo chudego mięsa. Nie jest to zresztą w żadnym wypadku naturalny sposób żywienia, do jakiego przystosowała nas ewolucja. W naturze najczęściej białko występuje razem z tłuszczem i tak było zjadane przez naszych przodków. Im tłustsze zwierzę tym cenniejsze dla myśliwego.
Sam mit na temat szkodliwości białka wziął się z błędnej interpretacji badania przeprowadzonego na królikach karmionych soją, białkami kurzych jaj i wołowiną. Badanie wykazało, że króliki te padały na nerki, a wyniki bezmyślnie przeniesiono również na ludzi (podobna sytuacja powtórzyła się lata później z cholesterolem). Drugim źródłem są wyniki badań przeprowadzonych na ludziach chorujących na nerki, w których wykazano, że optymalną dla nich ilością białka jest słynne 0,8g na kilogram masy ciała. Wystarczy chwila zastanowienia i krytycznego myślenia, żeby dostrzec, iż wyniki te nijak się nie odnoszą do ludzi zdrowych.
Podsumowując, nie należy obawiać się spożywania dużych ilości białka, pod warunkiem, że równocześnie jemy sporo tłuszczu. Najlepiej żeby proporcja między nimi wynosiła 1:1 lub z lekką przewagą tłuszczu.

Link

(tu więcej o badaniach na królikach)
Link

 

11. Jaką dietę stosować aby zmniejszyć BF%?
Zasadniczo należy stosować taką samą dietę, jak została opisana w punktach 1-3. Osoba, która z typowej diety wysokowęglowodanowej przejdzie na dietę niskowęglowodanową w 90% przypadków w ciągu pierwszych paru miesięcy pozbędzie się co najmniej kilku procent BF bez żadnych specjalnych zabiegów. Taki efekt daje samo obniżenie spożycia węglowodanów, a także wykluczenie z diety produktów takich jak np. pszenica (W. Davis podaje, że jego pacjenci, którzy zdecydowali się wyeliminować z diety pszenicę chudli w ciągu kilku - kilkunastu miesięcy ok. 10kg i gwałtownie poprawiało się przy tym ich zdrowie). Warto jednak być konsekwentnym, gdyż organizm nie lubi huśtawek i po ewentualnym powrocie do dużych ilości węgli i ponownym ich obniżeniu efekt ten może być znacznie osłabiony.
Kolejnym krokiem (niekoniecznie trzeba z nim czekać aż tak długo) jest zwiększenie podaży tłuszczu w diecie i przede wszystkim stosowanie tłuszczu w posiłkach okołotreningowych (szczegółowo w pytaniu 8).
Bez większego wysiłku można obniżyć w ten sposób poziom tkanki tłuszczowej co najmniej do 15% (u kobiet ok. 25%). Dalsze obniżanie poziomu BF%, a szczególnie zejście z nim poniżej 10% (niezbędne aby uwidocznić mięśnie brzucha) wymaga już z reguły bardzo restrykcyjnego podejścia do diety, odpowiedniego treningu i czasami stosowania różnych manipulacji dietą.
Uwaga: osoby bardzo otyłe w początkowym okresie mogą spróbować diety niskowęglowodanowej z wysoką podażą białka. Bardzo ważne jest jednak aby pamiętać, że absolutnie nie może to być samo białko. Wymagana i niezbędna dla zdrowia jest odpowiednia podaż tłuszczu.
Ponadto otyłość wywoływana jest nie tylko przez czynniki dietetyczne. Prowadzą do niej niektóre leki zaburzające naturalną równowagę hormonalną organizmu (np. tabletki antykoncepcyjne), a także niektóre choroby. Zmiana diety będzie pomocna ale niewiele pomoże bez zdiagnozowania wspomnianych czynników. Szczególnie należy uważać w przypadku niektórych chorób takich jak np. zaburzenia pracy tarczycy ale to już daleko wybiega poza ramy tego posta.
Link
Link
Link
Link
Link
Link
Link
Link
  A także większość linków podanych w pytaniu 1.

 
12. Jaka pora dnia jest najlepsza na węglowodany?
Pytanie o tyle kłopotliwe, że tak naprawdę żadna pora dnia nie jest jakoś szczególnie optymalna. Dużo łatwiej powiedzieć kiedy ich nie jeść: przed snem, rano po przebudzeniu, a także przed i po treningu. Dużo zależy też od tego w jakiej formie te węgle spożywamy. Owoce należy jeść w osobnym posiłku i nigdy nie mieszać z mięsem, jajkami czy nabiałem. Ziemniaki można spokojnie dodać do obiadu, a w przypadku nabiału siłą rzeczy są one w składzie posiłku, więc też nie ma się czym przejmować, a jedynie pamiętać aby unikać nabiału w wyżej wymienionych porach.


13. jak rozpoznać złą dietę?
Dieta jest do poprawy jeżeli:
- nie wyeliminowano z niej zbóż, soi, cukru i ryżu
- zawiera dużo produktów przetworzonych
- zawiera dużo chemii
- nie zapewnia wystarczającej ilości tłuszczy i białka pochodzenia zwierzęcego
- zawiera zbyt dużo tłuszczów roślinnych (należy zwracać uwagę, by maksymalnie 8-10% puli tłuszczów w diecie stanowiły tłuszcze wielonienasycone)
- zawiera zbyt dużo produktów takich jak np. fasola, słonecznik czy orzechy inne niż włoskie i laskowe
- zawiera zbyt dużo węglowodanów
- jest monoskładnikowa
- brakuje w niej warzyw
- owoce są jedzone razem z mięsem
- zawiera zbyt dużo produktów smażonych
- zawiera cokolwiek smażonego na olejach roślinnych (smażymy tylko na smalcu, maśle i ewentualnie oleju kokosowym) - najgorsza do smażenia jest oliwa z oliwek
i wiele innych czynników. Tutaj wymieniam tylko najważniejsze i najczęstsze błędy.


14. Używki
Kawa - dozwolona w ilościach nie przekraczających granic zdrowego rozsądku :)
Ważne aby była dobrej jakości (najlepsze są u nas kawy włoskie, np. Lavazza), a także w odpowiedni sposób parzona. Z pośród licznych sposobów parzenia najbardziej godne polecenia są ekspres ciśnieniowy (byle porządny, wytwarzający duże ciśnienie) i znacznie tańsza moka (zwana również kawiarką). Dużo gorsza jest kawa z ekspresów przelewowych, a najgorsza - jeśli można to jeszcze nazywać kawą - kawa rozpuszczalna. Kawy najlepiej nie słodzić. Pita przed treningiem może pomagać w redukcji BF% (więcej w pytaniu 8).
Uwaga: część populacji źle reaguje na kawę. Jeżeli po kawie czujesz się mocno pobudzony albo senny, znaczy to, że pić jej nie powinieneś. Oczywiście osoba nie przyzwyczajona do kawy lub pijąca ją bardzo rzadko może się czuć lekko pobudzona po wypiciu mocnego espresso ale należy uważać, jeśli pobudzenie to jest zbyt silne albo nie mija mimo upływu czasu i przyzwyczajania organizmu.
Yerba mate - dozwolona, podobnie jak kawa. Bardzo dobre źródło witamin z grupy B. U niektórych osób może wywoływać uczulenia - dlatego nie u każdego wskazana. Istnieje wiele odmian yerby o różnej mocy, składzie i działaniu.
Alkohol - należy go spożywać z umiarem, a z uwagi na jego wpływ na układ nerwowy (oraz prawo) jest kategorycznie zabroniony dla dzieci. Pity stosunkowo rzadko i w niewielkich ilościach może rozluźniać układ nerwowy i działać pro-zdrowotnie (m.in. zwiększa wydzielanie DHEA). Wykazano, że wśród osób długowiecznych jest więcej osób pijących alkohol umiarkowanie niż całkowitych abstynentów. Ważny jest również rodzaj i jakość spożywanego alkoholu.
Piwo to bogate źródło kompletnie bezwartościowych węglowodanów i pite w nadmiarze przyczynia się do tycia. Należy również pamiętać, że mimo wszystko jest to najczęściej produkt zbożowy. Jak z każdym rodzajem żywności, tak i w tym przypadku najlepsze są oczywiście piwa produkowane naturalnie bez dodatku cukru, sztucznych słodów, a także niepasteryzowane i niefiltrowane. Dostarczają one pewną ilość mikroelementów ale mimo to piwa nie można traktować jako ich źródła, gdyż metabolizm alkoholu pochłania ich więcej niż jakikolwiek napój procentowy jest w stanie dostarczyć.
Wino z kolei zwykle zawiera siarczyny, a tak bardzo zachwalany resveratrol, chociaż istnieje dużo dowodów świadczących o jego pozytywnym wpływie na mózg, jest przede wszystkim zabiegiem mającym uzasadnić zdrowie i długowieczność Francuzów spożywających duże ilości tłuszczów nasyconych. Tyle samo wina piją zbożożerni Włosi i Hiszpanie i wcale tak bardzo tego zdrowia po nich nie widać.
Napoje wysokoprocentowe - tutaj zdecydowanie najlepsza jest czysta wódka ze względu na brak różnych potencjalnie szkodliwych dodatków. Zwłaszcza trzeba uważać na dodatki cukru i sztucznych barwników, aromatów itp.
Papierosy - bezwzględnie zakazane dla osoby dbającej o zdrowie.
Herbata - Można pić w niewielkich ilościach. Raczej należy unikać tzw. herbat owocowych ze względu na sztuczne dodatki aromatyczne.
Zielona herbata - reklamowana jako zdrowa ale dziwnie wielu osobom poważnie zaburza funkcjonowanie układu pokarmowego
Narkotyki - Ze względu na to, że to bardzo szerokie pojęcie, należy jedynie stwierdzić, że w większości są to substancje bardzo szkodliwe i często o silnym działaniu uzależniającym. Wbrew powszechnemu przekonaniu również popularna marihuana wywiera m.in. bardzo szkodliwy wpływ na układ nerwowy.
Niniejszy punkt ma tylko i wyłącznie na celu usunięcie pewnych wątpliwości. Proszę, by nie stanowił kolejnego asumptu do jałowych dyskusji. Nie należy też tego traktować jako zachęty do korzystania z jakichkolwiek używek.

Link
Link
Link
Link
Link
Link

15. Co z nabiałem?
Krowie mleko i przetwory z niego wytwarzane z całą pewnością nie są najbardziej naturalnym pokarmem dla człowieka, co nie oznacza, że nie mogą one stanowić dobrego źródła tłuszczu i białka. Wielu ludzi tylko pozornie nie toleruje dobrze nabiału, a problemem jest tak naprawdę to, co się z tym nabiałem robi. Przykładowo pasteryzacja niszczy część naturalnych enzymów zawartych w mleku, które ułatwiają jego trawienie. Stąd niektóre osoby, którym nabiał wcześniej nie służył, przekonują się do niego po przestawieniu na nabiał całkowicie naturalny. Niektórym jednak nawet taki nabiał może szkodzić i utrudniać budowanie sylwetki. Wówczas powinni oni całkowicie z niego zrezygnować.
A co z tymi, którym nabiał służy? Przede wszystkim najlepiej zaopatrywać się w nabiał możliwie jak najbardziej naturalny. Zwykła pasteryzacja nie jest jeszcze aż tak bardzo szkodliwa ale kategorycznie należy wystrzegać się takich rzeczy jak mleko UHT czy jakichkolwiek produktów homogenizowanych (90% sklepowych półek, nawet tych ekologicznych) oraz nafaszerowanych różnymi dodatkami poprawiającymi smak, konsystencję i kolor. Do tego dochodzą jeszcze rzecz jasna wszelkie produkty odtłuszczone - jemy wyłącznie naturalny, pełnotłusty nabiał. Osobną kwestią są jeszcze produkty nabiał udające, takie jak wszelkie "masełka", "mikesłka" i inne podobne mieszanki tłuszczy niewiadomego pochodzenia.
Węglowodany z nabiału wliczamy w dobową pulę naszych węgli.
Uwaga: ze względu na możliwy szkodliwy wpływ na stawy, nie należy łączyć dużych ilości nabiału z roślinami psiankowatymi (np. pomidor).


16. Jakie tłuszcze wybierać?
W zdrowej diecie powinny dominować zwierzęce tłuszcze nasycone i jednonienasycone. Najlepszym źródłem jest jak zawsze mięso (łopatka, karczek, podgardle, boczek, słonina, udka z kurczaka i każde inne tłuste mięso - uwaga: niektórzy źle tolerują tłuszcz z kaczek i gęsi). Nieco gorszym nabiał. Warto się przekonać do jedzenia smalcu i masła. Zwłaszcza ten pierwszy stanowi dobre i tanie źródło tłuszczu.
Unikać należy tłuszczy roślinnych, chociaż na niewielką ilość można sobie czasem pozwolić.
Chodzi tu głównie o zbyt dużą ilość wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Dodatkowo w tak popularnej oliwie z oliwek, a także wielu innych tłuszczach roślinnych, zawarte są związki pobudzające do produkcji estrogenów. Nie mówiąc już o tym, że oliwa łatwo się utlenia, co zresztą dotyczy większości tłuszczy roślinnych. Nigdy nie wolno spożywać ich na gorąco ani wystawiać na działanie promieni słonecznych. Właściwie z tłuszczy roślinnych jedynym wartym polecenia tłuszczem jest tak naprawdę olej kokosowy (można go też spożywać na gorąco).
Kategorycznie natomiast unikamy wszelkich margaryn i innych tłuszczy trans (w takie zamienia się właśnie oliwa z oliwek po podgrzaniu). Ich szkodliwy wpływ jest tak duży, że nawet niewielkie ilości mogą zaburzyć dietę i wywoływać różne choroby.


17. Czy ryby są dobrym pokarmem?
Pozornie ryby wydają się być doskonałym i zdrowym źródłem tłuszczy i białka. Niestety ze względu na coraz gorszy stan wód, w jakich dokonywane są połowy, często okazuje się, że zawierają one duże ilości metali ciężkich, w tym szczególnie niebezpiecznej rtęci. Z tego względu należy przyjąć prostą zasadę, że im większa ryba, tym rzadziej należy ją jeść gdyż więcej zdążyła nałapać owych metali. Dotyczy to przede wszystkim ryb morskich, chociaż stan rzek również budzi spore wątpliwości. W praktyce najgorszą rybą okazuje się tuńczyk, natomiast spokojnie można spożywać pewne ilości śledzi, sardynek, szprotek i innych niewielkich ryb morskich.
Warto też pamiętać, że coraz częściej ryby nie pochodzą z naturalnych połowów tylko z hodowli, gdzie żyją ścieśnione w mocno zanieczyszczonej wodzie i karmione w sposób, który dodatkowo pogarsza skład ich mięsa. Ryb hodowlanych należy więc unikać w sposób szczególny. Dotyczy to zwłaszcza tuńczyka. Ryby hodowlane to także karp, pstrąg, panga, sum, łosoś i inne. Polecić można natomiast mintaja, morszczuka z ryb tanich – dziko łowione ale niestety chude. Podobnie z dorszem. Świetny ale drogi jest halibut. Z mrożonych polecić można też mirunę, gładzicę, śledzia i miętusa. Unikamy rzecz jasna wszelkich ryb w oleju.


18. Które zboża są zdrowe?
Współczesny cud nowoczesnych technik uprawy i inżynierii genetycznej, pszenica karłowata, jest dla nas niczym więcej jak tylko toksycznym odpadem. Coraz częściej zdajemy sobie z tego sprawę, a efektem tego jest powrót do starszych odmian takich jak orkisz czy samopsza. Faktem jest, że są znacznie mniej szkodliwe od współczesnej pszenicy, ale wciąż zawierają tak szkodliwy gluten czy amylopektynę A, chociaż w zdecydowanie mniejszych ilościach. Krótko mówiąc z tego, co nigdy nie było dla nas specjalnie zdrowe na przestrzeni kilkudziesięciu lat (ściślej od lat 60. XX wieku) zrobiono dzisiejszy wybryk natury, który bezpośrednio przyczynia się do szeregu chorób związanych z tzw. syndromem metabolicznym.
Pewną alternatywą wydawać się mogą się zboża takie jak owies, gdyż nie są one spokrewnione z pszenicą i nie zawierają glutenu. W praktyce okazuje się niestety, że owies bardzo często krzyżuje się z pszenicą i jako taki już gluten zawiera. Ponadto wszystkie zboża, a owies w szczególności, mają to do siebie, że bardzo mocno wpływają na poziom cukru we krwi, przez co prowadzą do insulinooporności i co za tym idzie cukrzycy.
Osobnym jeszcze argumentem, podnoszonym w obronie zbóż, jest uznawanie za zdrowsze tzw. pełnych ziaren tj. zbóż posiadających swoją naturalną otoczkę. Zawierają one wprawdzie pewnie ilości witamin i mikroelementów ale i tak nie dość dużo, aby zrównoważyć ich zużycie podczas trawienia takiego zboża. Innymi słowy niezależnie od tego, jakie jemy zboże, na dłuższą metę wyjałowi ono nasz organizm z mikroelementów. Ponadto wiele roślin, broniąc się niejako przed zjadaniem ich przez zwierzęta, wydziela szkodliwe dla nich toksyny. Tak jest właśnie m.in. ze zbożami i brązowym ryżem. Na domiar złego okazuje się, że fragmenty tych ziaren mogą zalegać w jelitach powodując szereg dalszych problemów.
 
19. Czym zastąpić mąkę?
To pytanie pada bardzo często, gdyż okazuje się, że po wyeliminowaniu pieczywa nie bardzo jest z czym zrobić kanapki czy np. upiec ciasto na święta. Są na ten problem dwa rozwiązania. Po pierwsze wzbogacać swoją kolekcję przepisów na mięso i jajka, kupować różnorodne sery, jeść urozmaicone warzywa itd. Drugim rozwiązaniem są różne alternatywy dla samego chleba, takie jak wypieki z mąki orzechowej czy opisane na blogu moskole.
Istnieje również kilka innych stosunkowo zdrowych mąk ale pomijając te orzechowe trzeba się pilnować by nie zjeść przy okazji zbyt wielu węglowodanów. Chodzi o takie mąki jak kokosowa czy amarantusowa. Należy uważać na słonecznikową czy migdałową, a całkowicie unikać ryżowej.


20. Dieta a zdrowie
Wielu twórców i propagatorów poszczególnych diet stara się nas przekonać, że to co proponują stanowi panaceum na wszelkie choroby. Nie ma sensu ukrywać, że jest to nieuczciwy zabieg marketingowy. Dieta jako taka ma bardzo duży wpływ na nasze zdrowie. Może z wielu chorób wyleczyć, może sprawić, że wiele nas ominie. Wreszcie może znacznie przedłużyć nasze życie. Jednak są osoby, które rodzą się z pewnymi chorobami, których na pewno sama dieta nie usunie. To samo dotyczy pewnych chorób nabytych. Musimy również zdawać sobie sprawę z czynników środowiskowych. Np. sposób radzenia sobie ze stresem ma praktycznie tak samo duże znaczenie dla zdrowia jak dieta. Równie ważny jest wysiłek fizyczny. Do tego dochodzą zanieczyszczenia środowiskowe.
Jeśli nawet we współczesnej medycynie występuje sporo nieuczciwych praktyce czy błędnych przekonań, nie należy całkowicie dyskryminować roli lekarzy. Trudno zaprzeczyć postępowi, jaki ciągle dokonuje się np. w chirurgii. To też przykład, że nie zawsze wystarczy sama dieta.
21. Sugerowana literatura
książki:
Gary Taubes "Dlaczego tyjemy i jak sobie z tym poradzić", "Good Calories Bad Calories" Link 
Willam Davis "Dieta bez pszenicy" Link
Robb Wolf "Paleo dieta"
Wolfgang Lutz "Życie bez pieczywa"
Walter Hartenbach "Mity o cholesterolu”
Strony internetowe dotyczące diety i mitów z nią związanych:
Link
Link
 

96 komentarzy:

 1. Rzeczywiście słowa uznania dla Marka:)Po przeczytaniu tej zawartości już chyba nikt nie powinien mieć wątpliwości co do diety.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 3. Fajnie że ktoś to zebrał wszystko w całość :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Wow, piękna sprawa! Dzięki ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Dziękuję i cieszę się, że mogłem dołożyć swoją cegiełkę do rozwoju bloga :)
  Chciałbym też w tym miejscu podziękować wszystkim za to, co na tym blogu ma miejsce. Bez wiedzy przekazywanej przez Stefana i tych wszystkich pytań, którymi go każdego dnia zadręczamy, coś takiego nigdy by pewnie nie powstało :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Stefan, kontrolujesz Ty to co tu jest napisane? Mózgi Eskimosów na lowcarbie już Cię nie martwią? Przypominam, że duże ilości białka są zamieniane na węgle.

  OdpowiedzUsuń
 7. A czy gdzieś pisze, że należy całkiem zrezygnować z ww? Eskimosi są podani, jako przykład. Wszędzie jest podkreślane, że trzeba też jeść warzywa.
  Ile tego białka trzeba, by się zamieniło w węgle? Szczególnie, gdy organizm nie ma takiej potrzeby, bo ma ich wystarczająco do pracy układu nerwowego, jak i jest zabezpieczony odpowiednią ilością tłuszczu. Uważasz, że 2 gramy białka to aż tak dużo dla ciężko trenującej osoby?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Po prostu 70g ww wydaje mi się niebezpiecznie mało nie mówiąc o 30g, ale fakt nie pomyślałem o warzywach których nie wliczasz. Co do białka to chodziło mi o to, że Eskimosi spożywają go dużo i sporo tego białka należy traktować jako ww i mimo to mają tych ww za mało. Nie uważam by 2g białka to dużo dla ciężko trenującej osoby.

   Usuń
  2. 70g to na pewno nie jest za mało. Chyba nawet czasem może być za dużo. Powiedzmy, że te 70 to jest taka średnia orientacyjna.
   Zwróć uwagę na dietę Dukana - u osób z niższym BF od ok. 30% w dół zaczynają się problemy. Nudności itd. Świadczy to o tym, że organizm bardzo niechętnie sięga po mechanizm przeróbki białka na ww. Natomiast tam gdzie ma dość tłuszczu i tę pewną ilość ww na pewno nie będzie tego robił. Dlatego nie sądzę, by akurat to zachodziło u Eskimosów. Oczywiście mówimy od Eskimosach z ubiegłego stulecia i wcześniejszych, bo teraz to już inna bajka :)

   Usuń
  3. Nie należy też zapominać, że wbrew obiegowej opinii mózg nie odżywia się tylko i wyłącznie glukozą. Lutz sporo o tym pisze.

   Usuń
  4. "Natomiast tam gdzie ma dość tłuszczu i tę pewną ilość ww na pewno nie będzie tego robił." Nie ma badań na ten temat? Wiem, że pomysł, że nadpodaż białka jest zamieniana na glukozę wziął się z tego, że mierzono poziom glukozy w krwi. Tak samo można po prostu pomierzyć różne diety u różnych osób. Ja bym się raczej skłaniał w stronę 100g ww tyle co przyjmował Lutz od jakiegoś 40 roku życia. Tak dla bezpieczeństwa. Co mi jeszcze przychodzi do głowy: zdaje się, że nie ma żadnych wiarygodnych badań potwierdzających szkodliwości aspartamu, marycha robi przede wszystkim niezły zamęt w hormonach. Zapomniałem pochwalić Marka, dobra robota.

   Usuń
  5. Ale są badania pokazujące, że wszystko, co ma słodki smak wywołuje reakcję insulinową, niezależnie od zawartości węglowodanów ;)

   Usuń
 8. Dzięki Marek, również przeczytałem. Fajnie, że wszystko jest w jednym miejscu w takiej kompaktowej formie, to każdemu znacznie skróci czas dotarcia do wiedzy. Teraz czekamy na FAQ o treningu.

  OdpowiedzUsuń
 9. Czyli nie mieszać pomidorów i papryki z mięsem, nabiałem i jajkami?

  OdpowiedzUsuń
 10. Dopytam jeszcze, czy miód można łączyć z nabiałem i jajkami?

  OdpowiedzUsuń
 11. Świetna robota. Znacznie ułatwi to tym, którzy błądzili zadając pytania. No i nie sądziłem, że na nowejdebacie też można znaleźć coś wartościowego :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Bardzo fajnie, dodałbym:
  Punkt 3. pokarmy do unikania - kukurydza (mocno zmodyfikowana, często w postaci bardzo przetworzonej, bardzo podnosi cukier we krwi)
  Źródła węglowodanów - bataty (w związku z rosnącą dostępnością i spadającymi cenami są ciekawym urozmaiceniem), warzywa korzeniowe (marchew, pietruszka czy seler zawierają całkiem sporo WW) i surowy (niepasteryzowany) naturalny miód (w ilościach rozsądnych).

  Punkt 8. Posiłek potreningowy - moim zdaniem nie natychmiast po treningu (co może być zrozumiane odłożyłem sztangę i biegnę zagryźć kiełbasą) tylko kiedy poczujemy głód/ochotę na jedzenie po treningu (w czasie wysiłku układ pokarmowy i funkcje trawienne są "wyłączone", więc jedzenie nie zostanie prawidłowo strawione; uczuciem głodu organizm daje nam znać, że przeszedł ze stanu wysiłku do stanu normalnego czy też regeneracji i teraz jest czas na dowóz składników, dotyczy to zwłaszcza osób mających jakiekolwiek problemy trawienne czy też baaardzo powszechną niedokwasotę)

  Oczywiście to tylko moje zdanie i ani Stefan, ani Marek nie musi się z nim zgadzać. Pozdrawiam ;)

  OdpowiedzUsuń
 13. 3D - akurat z tymi uwagami się jak najbardziej zgadzam :)

  Wiele czynników może podnosić poziom glukozy we krwi. Np. stres. Często się o tym zapomina.
  Lutz jadł ok. 72 gram ww na dobę, a nie 100.

  OdpowiedzUsuń
 14. Dobra robota Marku !

  Dziekuje i pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 15. Ja również się podpisuję ;)
  Kukurydzy już tak dawno nie jadłem, że o niej zwyczajnie zapomniałem, a co do posiłku potreningowego masz rację, że możnaby to doprecyzować. Pisząc o jak najszybszym zjedzeniu go nie miałem na myśli dławienia się kiełbasą zanim jeszcze człowiek zdąży złapać oddech po ostatniej serii :)
  Natomiast z mojego doświadczenia wynika, że należy go zjeść najdalej ok. 10 minut po treningu. Jest to tym ważniejsze, im dłuższy był trening ze względu na skoki kortyzolu.

  OdpowiedzUsuń
 16. Z tego co wiem to, że słodkie podnosi poziom insuliny jest cechą nabytą. I można się jej pozbyć na diecie lowcarb wraz z przyjmowaniem słodkiego nie-ww posiłku, organizm oducza się by produkować insulinę pod wpływem słodkiego gdy poziom glukozy jest niski. Lutzowi też liczono więcej niż 72 gramy które deklarował. Poza tym czy aktywni fizycznie mogą a nawet nie muszą przyjmować więcej ww, niż nieaktywni?

  OdpowiedzUsuń
 17. Lutzowi wyliczano więcej z powodu tej setki wiskacza, którą sobie wieczorami popijał. To jednak nie do końca tak, bo jednak węglowodory działają inaczej niż węglowodany. Fakt, że cukru jest tam też trochę, ale na pewno nie nazbiera się na drugie 70 gram, jak to niektórzy policzyli.
  Wyrzut insuliny zależy od składu posiłku, jak i od nastawienia psychicznego. Na pewno nie jest cechą nabytą, albo nie do końca się rozumiemy :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chodzi tylko o słodki smak jako przyczynę wyrzutu insuliny, ale to nic pewnego.

   Usuń
 18. a co na to oficjalna dietetyka produkujaca kolejne roczniki dietetykow, lekarzy i farmaceutow (i PRAW....): http://mail.izz.waw.pl/~it/NORMY/NormyZywieniaNowelizacjaIZZ2012.pdf

  http://www.izz.waw.pl/pl/normy-zwienia

  OdpowiedzUsuń
 19. http://www.iflscience.com/brain/here-s-what-happens-your-brain-when-you-give-sugar-lent

  OdpowiedzUsuń
 20. Bruce Banner2 marca 2015 20:44

  Super, że tyle użytecznych linków znalazło się w jednym miejscu.
  Naprawdę doceniam pracę jaka została włożona aby zebrać to wszystko w jednym artykule.
  Natomiast drobne mi się rozmieniają w kieszeni podczas czytania pkt.14...
  Mimo prawdopodobnie najszczerszych chęci nie udało się autorowi "nie zachęcać"
  do stosowania alkoholu / stawiając przypadkowo tą niebezpieczną substancję w lepszym świetle niż inne narkotyki. I niestety musiałem:
  Drogi autorze. Nie należy się wypowiadać w tematach, o których nie ma się bladego pojęcia. Marihuana? Jaka? Indica, Sativa, Afghanica, Ruderalis, Hybrydy?
  Wszystkie mają inną charakterystykę kompozycji cannabinoid'ów i inne działanie.

  http://www.unitedpatientsgroup.com/blog/2012/01/03/research-shows-medical-marijuana-helps-central-nervous-system-diseases/

  http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16022934
  http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25715711

  https://www.youtube.com/watch?v=UeqAc9aFpIY

  Alkohol zawsze przeszkadzał mi w treningach i powodował spadki. Nigdy nie przyniósł nic dobrego poza stosowaniem w stanie wczesnego przeziębienia. Choć szczerze to nawet tego nie jestem pewien. Jakoś trudno mi się po nim zrelaksować.
  Nie mówiąc o głębokim, zdrowym śnie. Do tego dochodzi wszechobecna już niemal wszędzie "lewa wóda". Proszę nie brać tego posta jako wstęp do "jałowej" dyskusji.

  Traktuję to forum jako zabójcę mitów. Nie sposób na ich powielanie.

  Coś z polskich artykułów, choć tu jeszcze długo będziemy mieć "ciemnogród".
  http://faktykonopne.pl/czy-marihuana-sprawi-ze-bedziesz-lepszym-sportowcem/
  http://faktykonopne.pl/marihuana-bezpieczniejsza-niz-cukier/

  OdpowiedzUsuń
 21. Bruce - uwierz mi to jest temat na inną dyskusję i w innym miejscu. Tam zostały pewne rzeczy zasygnalizowane i być może nazbyt uproszczone, ale ostatecznie jest to wielki skrót.
  Prosta sprawa - jeśli alkohol tak na Ciebie działa to go nie pij. Naprawdę nikogo tu do picia nie zachęcamy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bruce Banner3 marca 2015 20:03

   To co piszesz Stefan jest oczywiste.
   Chodzi o ten nieszczęsny cannabis i sposób w jaki jest tu przedstawiony.
   Powiem nieskromnie, że byłem już kilkakrotnie świadkiem jak wspaniały potencjał kryje ta roślina i ile dobrego może dać człowiekowi. I jeśli ktoś oznajmia, że wywiera "bardzo szkodliwy wpływ" na CUN to mógłby choć dać link do przekonujących, rzeczowych dowodów, (których nigdzie nie znajdzie bo jest dokładnie na odwrót:-) zamiast umieszczać tu kolejne straszaki i zestawiać cannabinol z "niezdrowymi substancjami-narkotykami"...
   I zignorowałbym to w każdym innym miejscu. Pozdrawiam!

   Usuń
  2. Ja naprawdę jestem otwarty na wszelkie rozsądne argumenty czy podparte czymś opinie. Chętnie się uczę, czasem nawet zmieniam zdanie :) Może kiedyś znajdziemy jakąś przestrzeń na takie dyskusje. Póki co nie bardzo jest gdzie. Tu niestety nie.

   Usuń
  3. Co do jednego się całkowicie zgadzam. Marihuany nie należy demonizować. Zrównywanie jej z narkotykami jest nadużyciem, niestety bardzo u nas popularnym. Nie miałem tego na celu. Znalazła się z nimi w jednym punkcie dlatego, że ze względu na dotychczasowe dyskusje na ten temat na blogu i to co z nich wynikało uznałem, że należy zbiorczo potraktować wszystkie substancje nielegalne i zbytnio się nad nimi nie rozwodzić.
   Natomiast jako że jest to substancja dość popularna uznałem, że należy krótko zawrzeć opinię na jej temat pod kątem zdrowia i kulturystyki. Z mojej wiedzy i z tego, co kilka razy pisał Stefan wynika, że wpływ marihuany na zdrowie kulturysty jest raczej negatywny. Wpływ na CUN może i jest dyskusyjny z tego względu, że trudno stwierdzić czy to wpływ samej marihuany czy syfu, który do niej ładują, ale z całą pewnością wprowadza ona zamęt w układzie hormonalnym i dbający o zdrowie kulturysta powinien jej unikać. Pod tym względem porównywanie jej z alkoholem jest też całkowicie chybione. Osobiście uważam, że omawianie wpływu jakiejkolwiek substancji przez pryzmat innej jest zupełnym nieporozumieniem. To może być argument w dyskusji społecznej ale na pewno nie zdrowotnej! Zresztą chcąc ten aspekt poniekąd uwzględnić podałem linka do strony Jurka Vetulaniego, który aktywnie się w tych sprawach udziela.
   Zdaję sobie sprawę, że ta odpowiedź nie jest wyczerpująca i nie każdego przekona. Natomiast z całą pewnością istnieją znacznie lepsze miejsca w internecie na prowadzenie na ten temat dyskusji.

   Usuń
  4. Bruce - komentarz usunąłem i każdy następny taki będę usuwał. Mam dość tłumaczenia dlaczego. Pisząc na tej stronie musimy respektować tak polskie prawo, jak i politykę googla. Takie są realia. Czy naprawdę tak trudno to zrozumieć?

   Usuń
  5. Bruce Banner9 marca 2015 10:53

   Nie zdawałem sobie sprawy z tak poważnych restrykcji. Nikt mi tego jakoś wcześniej nie tłumaczył. Rozsądnie w takim razie byłoby usunąć wszystkie te komentarze...

   Stefan co sądzisz o pieczeniu w foliowym rękawie?
   Jest tak samo jak z butelkami?

   Usuń
 22. Migdały to moje najbardziej ulubione orzechy. Jaka to jest umiarkowana ilość dziennie? Jadam ze dwie, trzy garście dziennie. Tak pi razy drzwi garść to ok 40g. Czyli wychodzi ok 80-120g dziennie. Czy to dużo? Dorzucam tez często garść orzechów włoskich. Moja waga to ok 76kg.

  OdpowiedzUsuń
 23. Musisz sobie posprawdzać ile z tego wychodzi Ci kwasów wielonienasyconych i policzyć z resztą spożywanego tłuszczu, tak by tych wielo nie było więcej niż 10%.

  OdpowiedzUsuń
 24. No tak, odpowiedź tak oczywista i prosta, jak tylko może być. :) Że też sam nie wpadłem na to żeby to tak policzyć. Tym bardziej że już tyle razy o tym pisałeś Stefan. Dzięki.

  OdpowiedzUsuń
 25. To np smalec gęsi też jest produktem, którego lepiej unikać? Na 100 gram produktu ma 99 gram tłuszczu, a kwasów tłuszczowych nasyconych 28 gram. Rozumiem, że resztę tłuszczów stanowią kwasy tłuszczowe wielonienasycone? Jeżeli napisałem jakąś bzdurę, to proszę odeślijcie mnie do jakiegoś artu, żebym nie pisał więcej herezji.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Napisałeś głupotę, bo są kwasy tłuszczowe jednonienasycone jeszcze. Sprawdź sobie na fitwit.pl chociażby

   Usuń
  2. Albo pomogę Ci od razu ;)
   http://fitwit.pl/ile-kalorii/249,710,masla-margaryny/smalec-gesi.html
   i dla porównania np
   http://fitwit.pl/ile-kalorii/249,709,masla-margaryny/smalec-barani.html
   http://fitwit.pl/ile-kalorii/249,712,masla-margaryny/smalec-wolowy.html

   chociaż kompozycja kwasów tłuszczowych bardzo mocno zależy od tego, czym karmiony był zwierzak, polskie gęsi są pod tym względem super ekologiczne i naturalne

   Usuń
 26. Tak sobie posprawdzałem ile mniej więcej to jest ta umiarkowana ilość orzechów. Migdały zawierają ok 10% k. wielonienasyconych czyli jakieś 100g migdałów to już jest sporo. Przy mojej wadze ok 76kg i 2gT/kg mogę sobie pozwolić na jakieś 15 g k. wielonienasyconych, czyli jeżeli zjem 100g migdałów to zostaje mi jeszcze 5 g z innych produktów. Ilość k. wielonienasyconych w kilku innych produktach na 100g: jajka 0,73g, boczek pieczony 3,18g, karkówka 1,58g, schab wieprzowy smażony 0,59g i najciekawsze na koniec orzechy laskowe 41g na 100g (!). Cztery razy więcej niż w migdałach. Dzienne spożycie dla mnie to jakieś 25g orzechów laskowych, albo 100 g migdałów. Czyli albo te, albo te niestety. Dane ze strony podanej przez kolegę 3D http://fitwit.pl/

  OdpowiedzUsuń
 27. Małe sprostowanie. W moim wpisie powyżej wkradł się błąd: "najciekawsze na koniec orzechy laskowe 41g na 100g (!)." Miało być orzechy włoskie. Mają one 41g k. wielonienasyconych na 100g. Orzechy laskowe mają ich tylko 6,5g na 100g.

  OdpowiedzUsuń
 28. Proszę wszystkim o to, by nie kontynuować dyskusji na temat używek. Takich czy innych. Jeśli już ktoś bardzo musi się wypowiedzieć w tym temacie, albo dodać jakieś linki czy materiały, można posłać do mnie maila.
  Tutaj wszystkie wypowiedzi na te tematy będę od tej pory usuwał bez wyjaśnień.

  OdpowiedzUsuń
 29. Bruce Banner9 marca 2015 11:22

  Stefan co sądzisz o pieczeniu w foliowym rękawie?
  Jest tak samo jak z plastikowymi butelkami?

  OdpowiedzUsuń
 30. Chciałem około treningowo wprowadzić sam tłuszcz, niestety źle reaguję na nabiał, czy np. bulion będzie dobrą opcją ?

  OdpowiedzUsuń
 31. Jak wiadomo aluminium jest toksyczne. Wprawdzie niektórzy producenci twierdzą, że produkują "bezpieczne" aluminium, ale nie wiadomo na ile i co to znaczy :)
  Sam używam aluminiowej moki, bo stalowa jakoś mi nie przypadła do gustu, całkiem inny smak. Na pewno im mniej mamy do czynienia z aluminium tym lepiej.

  Krzychna - zależy jaki to bulion. Drobiowy raczej nie bardzo. Może być z mięsa wołowego albo wieprzowego. Może też być np. smalec, albo olej kokosowy, o ile na niego dobrze reagujesz.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chodziło mi o foliowe (polimerowe) rękawy, które maja właściwości opierające się wysokim temperaturom. Empirycznie nie można stwierdzić inaczej. Ale mam wątpliwości.
   Moja żona je stosuje w piekarniku, a także podczas gotowania wcześniej przyprawionego mięsa.

   Usuń
 32. Stefan, mam nadzieję, że hgh994@interia.pl jest aktualny?

  OdpowiedzUsuń
 33. Smalcu chyba nie dam rady samego zjeść, spróbuje bulion wieprzowy, czym się kierować szukając oleju kokosowego?

  OdpowiedzUsuń
 34. Bruce - tak mail jest aktualny. Wszelkie tworzywa sztuczne mogą do jakiegoś stopnia być rakotwórcze. Trudno chyba obecnie powiedzieć, które z nich w jakim stopniu. No i tak naprawdę trudno się ich całkowicie ustrzec w życiu.

  Krzychna - nie wiem czym, na pewno tym, by był naturalny i bez dodatków. Pamiętaj tylko, że nie na każdego dobrze działa i trzeba bardzo wolno się do niego przyzwyczajać.

  OdpowiedzUsuń
 35. Witam mam 21 lat choruję na wrzody żołądka refluks i nadkwasotę. Dietę paleo zacząłem 3 dni temu ciężko mi bardzo idzie biorę tabletki na żołądek bardzo mocne. Ważę 83 kilo moje pytanie brzmi ile dziennie powinienem zjeść białka ile tłuszczu i ile warzyw owoców. Jedyne co znalazłem to przedtreningówkę około 1:1 BT ale nic na temat zawartości w normalnych porcjach. Dziękuję bardzo z góry.

  OdpowiedzUsuń
 36. Pierwsza sprawa, to czy naprawdę masz nadkwasotę? Bo refluks wcale o tym nie świadczy. To uszkodzenie błony zamykającej żołądek. Większość ma raczej za niską kwasowość. Miałeś robione dokładne badania poziomu ph żołądka? Bo jeśli to to tymi tabletkami zrobisz sobie jeszcze większą krzywdę. Jak lekarz przepisał Ci je bez dokładnych badań to poszukaj innego. Od tego trzeba zacząć.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak miałem szereg badań choruję bardzo długo. Między innymi miałem sondę przez nos do żołądka w celu sprawdzenia ph. Wyszło w nich, że na wieczór zaczynają się bardzo mocno wydzielać kwasy które spowodowały uszkodzenie błon żołądka i przełyku. oraz uszkodzenie strun głosowych. Często choruję na zęby mam ochrypnięty głos. Tabletki wielokrotnie mi zmieniano z dawek bardzo mikroskopijnych po przeogromne. Źle znosiłem wcześniejsze tabletki więc zmieniono mi na nowsze znacznie droższe ale czuję po sobie, że się organizm przyzwyczaił do nich. Gdy nie wezmę tabletki 1 dzień dostaję, aż kaszel od ilości kwasów, które wpływają do przełyku i strasznie pieką. Mógłby Pan napisać jak wygląda dawkowanie dzienne tłuszczy białek i cukrów?

   Usuń
 37. Nie mogę Ci rozpisać diety na oko.Masz poważnie zniszczony organizm, a szczególnie żołądek. To nie kwas żołądkowy, jako taki uszkadza błonę, ale zwykle zła dieta. To czego potrzebujesz to znalezienie dobrego lekarza naturopaty, który zamiast faszerować tabletkami zrobi dokładne badania i ustali dietę.
  Ile w ogóle wyszło im to ph po badaniu? Cały czas podejrzewam, że bynajmniej nie chodzi to o zbyt dużo kwasu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na początku bardzo źle mnie zdiagnozowali to po bardzo długim okresie gdy już byłem w okropnym stanie. Lekarz zalecił mi odstawienie leków gdyż bardzo długo je biorę
   http://zapodaj.net/486098b29b683.jpg.html
   tu są wyniki moich badań. Ten lekarz który robił badanie jest bardzo w porządku i powiedział, że gdybym dalej był leczony przez poprzednich to bym dostał raka przełyku.

   Usuń
 38. Ale to jest badanie reakcji na lek, a nie ph na "czysto". Tak więc pozostaje to co napisałem powyżej. Mogę tylko dodać, że co by nie było powinieneś unikać napojów gazowanych, tabletek musujących, najlepiej wyeliminować też wszelkie zboża, jak i na czas jakiś owoce nie mówiąc już o innych źródłach cukrów prostych. Więcej naprawdę stwierdzić nie mogę tak przez net.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mhmm... Czyli zrobić badanie bez tabletek? Dieta paleo odpada?

   Usuń
 39. Tak, jak mówię. Musisz znaleźć dobrego lekarza, który najpierw zrobi badania a potem zacznie leczyć, a nie odwrotnie. Teraz jesteś tylko ofiarą przemysłu farmakologicznego.Nie wiem co masz jeść, bo by trawić tłuszcz i białko musisz mieć mocny kwas solny w żołądku i w miarę zdrowy ten żołądek. Zacznij od eliminacji tego co podałem powyżej. Już samo to powinno dać ulgę w dolegliwościach.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziwiło mnie to, że zamiast dieta od lekarza jakaś zmiana to od razu tabletki a jeść tak jak się jadło... Dziwne to było dla mnie. Mam szukać naturopaty dobrego + przestać jeść zboża to już od 4 dni nie jem. Co do napojów gazowanych nie piję a jak już to bardzo rzadko. Kiedyś jedyne co uzyskałem od lekarza to to, żeby nie jeść strączkowych rzeczy i tyle :/ Za parę tygodni mam termin u gastrologa mówił mi o odstawieniu leków ale jeden dzień nie brałem to myślałem, że umrę.

   Usuń
 40. Tak, dokładnie. Z mojego doświadczenia wynika, że najbardziej błonę rozwalają tabletki musujące i właśnie napoje gazowane. Obecnie największa szansa na poprawę to dobry lekarz naturopata, natomiast każdy kto będzie Cię próbował "leczyć" przez net jest po prostu nieodpowiedzialny.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ok dzięki wielkie pozałatwiam to co napisałeś na górze jeszcze napiszę trzymaj się i dzięki wielkie

   Usuń
 41. Dzieki ze pchacie dalej moich artów i za to ze działacie. Ja mam wiele w głowie, bardzo wiele to co chciałbym przekazać ale tzw "society trap" + moje ambicje w innym kierunku nie pozwalają mi dalej pisać. Mogę jedynie zaproponować pogawędkę na skype czy tam viberze by podrzucić parę pomysłów na wpisy.
  Pozdro

  OdpowiedzUsuń
 42. Dzięki za pozytywny odzew :)
  Też mam sporo jeszcze do przekazania, ale brakuje czasu i sił na wszystko na raz. Jeśli jednak masz jakieś pomysły to zawsze możesz tu, a najlepiej w postach o dyskusjach coś podrzucić.

  OdpowiedzUsuń
 43. Witam, a co sadzisz o masle klarowanym?

  OdpowiedzUsuń
 44. Jest ok, tyle, że drogo wychodzi :)

  OdpowiedzUsuń
 45. Mam pytanie odnośnie nie łączenia owoców z nabiałem, jajkami i mięsem. Z czym jest to związane? Z fruktozą? Chciałem dla urozmaicenia wprowadzić placuszki z mąki kasztanowej lub gryczanej z jakimś owocem.

  OdpowiedzUsuń
 46. Od razu dopytam też o kakao, czyli placek z mąki, jajek, kakao plus ewentualnie jakiś owoc. Tak raz dwa razy w tygodniu.

  OdpowiedzUsuń
 47. Po prostu chodzi o wydzielanie różnych enzymów. Nie powinno się łączyć owoców z niczym, ale jak raz na jakiś czas coś tam połączysz to tragedii nie będzie. Jeśli często - to już z wiekiem może się odbić na układzie trawienia.

  OdpowiedzUsuń
 48. Czy miód traktujemy jak owoc? Ostatnio również znalazłem opinię że ogórek też jest owocem?

  OdpowiedzUsuń
 49. Miód raczej lepiej jeśli już jeść osobno lub np. z orzechami. Ogólnie za dużo lepiej go nie jeść. Jeśli ktoś nie lubi/ma uczulenie na jabłka to najlepiej miodu nie ruszać.

  Cały zamęt wynika w bałaganu w nazewnictwie. Inne kryteria przyjmuje się w botanice, inne potocznie, a jeszcze inne cuda wymyśla Unia Europejska :)
  Botanicznie ogórek to owoc, ale z racji takiego a nie innego składu można go traktować jak warzywo. Nie należy jeść z witaminą C.

  OdpowiedzUsuń
 50. To jeszcze Cię dopytam o ogórki. Czy wliczać je to puli węglowodanów? Czy ogórki kiszone traktować też jako warzywo? Czyli swobodnie łączyć z mięsem i jajkami. Chyba to będzie już ostatnie pytane.

  OdpowiedzUsuń
 51. Jeszcze mam pytanie co z kokosem? Wiórki kokosowe i olej też traktować jak owoc?

  OdpowiedzUsuń
 52. Ogórków nie musisz wliczać, zwykle jak i kiszone możesz traktować jak warzywo i łączyć z mięsem.
  Olej kokosowy to olej, więc tłuszcz, wiórki są ok ale małych ilościach, tu już masz sporo ww i błonnika. Od biedy można łączyć, choć lepiej jednak jeść osobno.

  OdpowiedzUsuń
 53. Mam jeszcze pytanie odnośnie nie spożywania węglowodanów rano i przed snem. Czy dotyczy to również warzyw? Średnio to by mi wychodził, nie jedzenie warzyw rano, wieczorem, przed i po treningu, praktycznie zostałby mi jeden posiłek z warzywami dziennie. Do tej pory na noc i rano jadłem jajka na twardo z ogórkami kiszonym. Czy taki posiłek może być? Czy nie zahamuje wydzielania hormonu wzrostu na noc?

  OdpowiedzUsuń
 54. Jeśli to nie są warzywa z dużą zawartością ww np. ziemniaki czy buraki, to nie ma problemu.

  OdpowiedzUsuń
 55. Jako, że to kapustowiec raczej należy gotować :)

  OdpowiedzUsuń
 56. Witam mam pytanie a mianowicie czy tłuszcze, węgiel i białko z orzechów i pestek dyni wliczamy do dobowej puli, ciężko mi złożyć tą dietę bacząc na rotacje, mój 2-zmianowy system pracy i moje kulinarne umiejętności :)

  Chciałbym jeszcze spytać czy jedzenie posiłków o tych samych porach jest ważna bo jak wyżej napisałem pracuję na 2 zmiany i co 2 tygodnie wszystko zmienia się diametralnie

  OdpowiedzUsuń
 57. Tak, a przynajmniej jeśli chodzi o tłuszcze. Chodzi o to, by za bardzo nie zaburzyć proporcji kwasów tłuszczowych. To nie musi być bardzo dokładnie. Tak mniej więcej.
  Lepiej jest jeść o tych samych porach, ale jeśli taką masz sytuację życiową to trudno. Musisz się do nie dostosować.

  OdpowiedzUsuń
 58. Cześć Stefan,
  Zapoznałem się z większością informacji na blogu hormonwzrostu i dziedzictwosandowa. Chciałbym zasięgnąć Twoich wskazówek odnośnie diety, treningu, chyba najlepiej byłoby w dzienniku. Czy mógłbym prosić o założenie dziennika treningowego ?

  OdpowiedzUsuń
 59. Zaraz założę, napisz tam więcej o sobie.

  OdpowiedzUsuń
 60. Cześć,
  Mam pytanie bo nie do końca jestem pewien jak liczyć tłuszcz w posiłkach, jeśli smażę na smalcu mięso to czy dodaje wartość tłuszczu w smalcu to posiłku? Jeśli oczywiście wszystko z patelni zleje na mięso później.

  Z góry dzięki za pomoc!

  OdpowiedzUsuń
 61. Jeżeli rzeczywiście zlejesz cały tłuszcz z patelni i go zjesz, to doliczasz tyle, ile go nałożyłeś. Możesz ewentualnie odjąć 10% strat na to, co gdzieś tam mimo wszystko zostało, ale to już szczegóły.
  Jeśli chodzi o samo smażenie, to przyjmuje się, że mniej więcej 30% tłuszczu z patelni przechodzi do smażonego mięsa, ale to zależy od rodzaju mięsa, tłuszczu, długości smażenia, a nawet przypraw, więc nie ma się specjalnie co sugerować.
  Generalnie jednak podczas smażenia tłuszcz nie znika, więc należy go uwzględniać.

  OdpowiedzUsuń
 62. Marek wielkie dzięki za wskazówkę.
  Jakieś wskazówki skąd uzyskać jeszcze tłuszcz? - znalazłem orzechy, mięsa, kokos etc co jeszcze?

  Jeśli jadacie ryby to które najlepiej?

  Pozdro,
  Mateusz

  OdpowiedzUsuń
 63. Jeśli już chcesz jeść ryby to tylko te małe np. śledzie, sardynki. I to nie za dużo. Współczesne ryby są tak naładowane metalami ciężkimi i innymi toksynami, że można szybko się wykończyć.
  Jak będziesz jadł tłuste mięsa to nie potrzebujesz dodatkowych źródeł tłuszczu.

  OdpowiedzUsuń
 64. Stefan właśnie coś takiego mi się kojarzyło jak pisałeś o rybach - dzięki! :)
  Co do mięsa poza boczkiem, szynką wieprzową, wątróbką, karczkiem co jeszcze godnego polecenia?

  Maly

  OdpowiedzUsuń
 65. Golonka, łopatka, serca, płuca, flaczki.

  OdpowiedzUsuń
 66. Witam, mam problem z uzupełnieniem tych 2,5g na kg masy ciała.
  Teraz dochodzę jedynie do tych 100g na 73kg dziennie ale ta porcja jest bardzo mała. Nie wiem co kupować, jem powiedzmy 2-3 jajka rano, do tego 1/3 ogórka surowego, czasem jakaś kiełbasa i smalec ze skwarkami. Potem obiad to różnie ale średnio z niego biorę około 20-30g białka. Po treningu jem 2 jajka i później na kolacje też 2 jajka, jakąś kiełbasę smalczyk i zielone ale to zawsze dochodzi do tych 100-110g na dzień. Szukam czegoś co byłoby super źródłem białka i nie kosztowało za dużo. Myślałem nad czystym białkiem ale na jedną porcje wynosi to około 27g białka a całe opakowanie (1 porcja ma 33g) waży około 750g a kosztuje prawie 50zł. Z tym jednym mam duży problem mimo, że stosuje się we wszystkich innych punktach do tej diety.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Więcej mięsa, zrób porządnego kotleta to masz z niego 50-60g białka dobrej jakości. Możesz też dołożyć żółty ser, gdzie każde 40g sera to 10g białka.
   Poza tym czemu uważasz, że potrzebujesz aż 2,5g na kg?

   Usuń
  2. Ale w czym ty masz problem, jak nie możesz jeść więcej to się nie spinaj i nie jedz, ludzie mają jakąś głupkowatą tendencję do ujednolicania się z innymi. Tyle się mówi, że każdy organizm jest inny, ma inne zapotrzebowanie, ale nie, 2,5 g ma przyjmować zarówno osoba która ćwiczy, biega, tańczy śpiewa jak i osoba, która 3x w tygodniu pójdzie na lekki trening na siłownię a potem siedzi przed komputerem.
   Niektóre z badań wskazują, że od już 1,6 g białka na kgmc może być wystarczające i ja się z tym w pełni zgadzam, 110-120 g białka to jest nic. Rano przykładowo 200 g boczku, 3-4 jaja, potem na obiad 200-300 g mięsa i na kolację lubię zjeść jakąś kiełbasę, kabanosy, coś w ten deseń, bo już mi się gotować nie chce. I zazwyczaj wychodzi mi powyżej 2 g na kgmc. Osobiście uważam, choć nie każdy się ze mną zgodzi, że w hipermarketach można kupić coraz lepszą jakościowo kiełbasę, np. kupuję teraz kabanosy po 24,99 zł za kilogram, które nie mają nic moim zdaniem szkodliwego poza azotynem sodu, chociaż i tak według mnie dopóki się nie obrabia termicznie żywności z azotynem sodu to nie jest aż tak szkodliwy, przecież to saletra której od dawna się używa. Nie mówiąc o fenomenalnych, choć drogich, kiełbasach dojrzewających w Lidlu. Przecież i tak nie jemy najbardziej trujących i śmieciowych pokarmów więc nie bądźmy już tacy ortodyksyjni. Często brak apetytu wynika też z monotonnego jedzenia. Ja nieraz robię sobie ładowanie węglowodanami rzędu 200 g na dzień tylko po to, aby następnego dnia obudzić się z o wiele lepszym apetytem na mięso. Odkąd to odkryłem wiele mi to pomaga, czasem przychodzi taki dzień w tygodniu, gdzie oprócz orzechów i sałaty nie mam na nic ochoty, wtedy robię sobie pizzę z mąki gryczanej&ziemniaczanej i wpycham owoce.

   Białka nie kupuj, nonsens. Za każdym razem jak myslę nad kupnem białka to myślę sobie o kiełbasie dojrzewającej Pikok albo salami z orzechami włoskimi z lidla i odechciewa mi się tego syntetycznego syfu :D

   Usuń
 67. Chciałem porównać te 2,5g do mojego 1,5g na kg. Ogólnie ćwiczę już 10 tydzień i w niektórych miejscach mam degres a w innych progres (4mm po 5 tygodniach na udo przykładowo) i w sumie nie wiem czy to dobrze czy słabo. Przykładowo jeśli chodzi o ćwiczenia to poniedziałek - przysiady 1 x 5 20kg > 1 x 5 40kg > 5 x 5 60kg, wyciskanie klaty hantlami 1 x 6 2,5kg > 1 x 6 7,5kg > 5 x 6 12,5 kg. ( nie mam większych ciężarów). Potem wtorek pauza i środa wiosło i pushpress, potem znowu przerwa i piątek rackpull i wyciskanie bicepsa hantlami. Jeśli chodzi o serie to w tych cięższych jest ta sama tendencja czyli 5 x 5 i rozgrzewka razy jeden co 20kg. Chciałbym też codziennie ćwiczyć ale kumpel mówił mi, że na tym białku albo rozwalę sobie mięśnie albo progres będzie słabszy niż normalnie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kolego, masz sporo lektur do nadrobienia. Zacznij od FAQ treningowego, bo tam to wszystko zostało opisanie. Nie przejmuj się po 10 tygodniach spadkiem czy wzrostem tu czy tam i przede wszystkim podaj swój dokładny plan treningowy, jeśli chcesz tutaj porady. Naprawdę nie chcę wnikać, co to takiego wyciskanie klaty hantlami :)
   Ćwiczenie codziennie to prosta droga, żeby się zajechać. Nawet zawodowcy robią sobie dni przerwy, a co dopiero ktoś ćwiczący amatorsko.
   Natomiast co do białka, to przeczytaj sobie punkt o odżywkach z powyższego FAQ. Doszło co prawda trochę nawych rzeczy od czasu powstania tego artykułu, ale to, co tam jest w większości pozostaje w mocy, zwłaszcza jeśli chodzi o wszelkiej maści odżywki. Już lepiej wydaj te same pieniądze na jakieś porządne wędliny. Lepiej jeść mniej, a wysoko jakościowo niż zapychać się byle dziadostwem.

   Usuń
  2. Dobrze, na razie nie mogę ale jak wrócę to przeczytam. Wiem tak tylko ogólnie jak mniej więcej to działa.
   Chodziło mi o wyciskanie klaty hantlami na ławce skośnej.
   Chcę powiedzieć, że dipsów jak i podciągania nie mam jak robić..
   No więc jeśli chodzi o plan treningowy to robię go 3 razy w tygodniu: poniedziałek, środa i piątek. Treningi zawsze robię pomiędzy godziną 19 a 18 czyli wtedy kiedy już nie podaje węglowodanów swojemu organizmowi.
   W pierwszych 4 tygodniach robiłem te same serie ale powtórzenia 8 bym nie nie pojawiała się tam monotonność. A tylko, że to była rampa 8 ( dokładanie ciężarów) ale marna bo mam maksymalnie 60kg na sztangę i 12,5kg na hantel.
   Poniedziałek: Zaczynam od najcięższego czyli Przysiady tylne. Rozgrzewka 1x5 20kg > 1x5 40kg > 5x5 60kg. Potem wyciskanie klaty hantlami na ławce skośnej. 1x6 2,5kg > 1x6 7,5kg > 5x6 12,5kg.
   W obu ćwiczeniach czas pomiędzy seriami wynosi 2minuty. Po treningu tak 3 minuty zjadam 3 jajka i do tego jakiś ogórek.

   Środa: Zaczynam od wiosła. 1x5 10kg > 1x5 20kg > 1x5 30kg > 5x5 40kg lecz przy tych 40 łamię technikę. (słaby uchwyt).
   Potem pushpress 1x5 sama sztanga > 1x5 10kg > 5x5 20kg. Pushpress dopiero zacząłem robić od tygodnia.
   Przerwa pomiędzy seriami tak 1,5-2 minut.

   Piątek: Rackpull 1x5 20kg > 1x5 40kg > 5x5 60kg. Chociaż przy tym ćwiczeniu udało mi się 90kg udźwignąć i mówił, że technika nadal jest dobra ale uchwyt już nie pozwalał. Na razie nie mam możliwości trenować u niego(dopiero za miesiąc) więc mówię to tak po prostu.
   Potem wyciskanie bicepsa hantlą 1x5 2,5kg > 5x5kg / myślę czy by nie zrobić tutaj 7,5kg gdyż wtedy się trochę nudziłem z tymi 5kg.
   Przerwa tutaj też około 1,5-2minut.

   Oczywiście każde ćwiczenie wykonuję jak najszybciej nie łamiąc przy tym techniki i robię ruch kontrolowany gdy wracam do pozycji wyjściowej.

   Usuń