niedziela, 22 maja 2016

Impreza u kumpla


Życie nigdy nie podlega w 100% naszym nawet najlepszym planom. Oto idzie Ci dobrze na treningach i planujesz, że niebawem podniesiesz w martwym ciągu 20kg więcej i nabijesz sporo masy mięśniowej. Tymczasem nagle przyplątuje się kontuzja czy choroba i diabli biorą wszystkie nasze plany. Tak w życiu bywa i lepiej się z tym pogodzić niż się nieustannie wkurzać czy też załamywać.

Nagłe wydarzenia nie muszą wcale mieć charakteru negatywnego. Powiedzmy, że wszystko idzie dobrze. Trzymasz dietę i ładnie spada Twój BF. Pewnego dnia kumpel zaprasza Cię na imprezę. Albo też musisz jechać na urodziny do rodziców czy innych krewnych. Raczej należy zapomnieć o tym, że tam będą podawane tylko: mięso i warzywa. Zapewne nie. Można się spodziewać ciast, innych słodyczy, różnych podejrzanych gotowych dań, czipsów itd. itp. Nic tylko się załamać! Jednak niekoniecznie. Ach i byłbym zapominał... pewnie bez alkoholu też się nie obejdzie.
By Wam oszczędzić stresu oraz mnóstwa wątpliwości, podaję tu kilka prostych zasad. Pomogą Wam dobrze się bawić i nadmiernie nie przejmować odchyleniami od rutyny żywienia.

1. Nie stresuj się. Dowiedziono, że im bardziej czymś się przejmujesz - tym mocniej szkodzi. Więc wyluzuj. Jeśli coś zjesz i nie wpadniesz z tego powodu w poczucie winy, to zapewne mniej Ci zaszkodzi. Oczywiście ta zasada stosuje się tylko do jednorazowych wyskoków, a nie do normalnego codziennego żywienia.
Na imprezie masz być "normalny" i nie przejmować się tak bardzo tym co i ile jesz. Nie pouczaj też wszystkich wokół jakie to świństwo wpychają do ust. Zawsze możesz ograniczyć jedzenie co bardziej podejrzanych dań, ale nie rób tego ostentacyjnie.

2. Na ok. 2-3 godziny przed imprezą zjedz porządny normalny posiłek - sporo białka i tłuszczu. Będziesz mniej głodny to i mniej będziesz zjadał tego co zostanie podane. Po prostu mniej będzie Cię to kusiło.

3. Jeśli już pijesz napoje wyskokowe to pij jak człowiek. Jakkolwiek to zabrzmi, ale naprawdę nie widzę sensu w tym, by przebrać miarę i potem umierać cały następny dzień. Nie chodzi o to, bym miał tutaj podawać ile wypić kieliszków czy kufli tego czy tamtego. Dobrze jest znać własną indywidualną granicę. Jeśli np. wiesz, że po pół litrze wódki zaczynasz głupieć albo następnego dnia masz okropnego kaca, to zatrzymaj się na 400 ml. Tak, tak. Łatwo się to pisze, a trudniej upilnować, gdy impreza się rozkręciła na całego. Jednak naprawdę warto. Dzięki temu nie zepsujesz sobie następnego dnia i będziesz mógł spokojnie trenować. Nie bez znaczenia jest też to, iż wytrzymasz do końca imprezy, a nie zostaniesz zniesiony na tarczy lub będziesz potem musiał się wstydzić tego co nawyczyniałeś zwracając posiłek do butów pani domu.

4. Po powrocie do domu weź większą dawkę witaminy C. To nigdy nie zaszkodzi. Witamina C ma bardzo szerokie spektrum działania. Jest jedną z najlepszych odtrutek zwalczających toksyny. Dlatego jej sobie na żałuje.

5. Często radzi się, by po alkoholu pić więcej wody. Jednak tak naprawdę woda odwadnia równie mocno jak alkohol. Dlatego faktycznie wypij więcej wody tego dnia, ale nie czystej. Niech to będzie woda z witaminą C lub wcześniej przygotowana yerba.

6 komentarzy:

 1. Jakie jeszcze właściwości na witamina C, gdzie najlepiej o niej poczytać?

  OdpowiedzUsuń
 2. Obecnie stwierdzono ok. 300 procesów, w których bierze udział.
  Nie wiem do czego dasz radę dotrzeć:
  Hickey S, Saul AW (2008) Vitamin C: The Real Story, the Remarkable and Controversial Healing Factor

  Pauling L (1986) How to Live Longer and Feel Better

  Jest tego więcej, ale musiałbym poszukać. Sporo też jest w necie. Zajrzyj też tu: http://vitamincfoundation.org/alerts.php
  Po polsku też się coś znajdzie.

  OdpowiedzUsuń
 3. A co na popitę? Że się tak zapytam. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Jak piję wódkę to dla smaku. Jak ktoś musi ją zapijać to po co w ogóle pije?

  OdpowiedzUsuń
 5. Zazwyczaj po to, żeby się trochę wyluzować, a nie każdy da radę bez zapijania. Gdybyś musiał jednak coś zaproponować to co? Jakaś woda z cytryną?

  OdpowiedzUsuń