środa, 9 stycznia 2013

Nie jesteś ektomorfikiem! cz. 6


Układ nerwowy

Nazbyt często pomijanym czynnikiem różnicującym jest szybkość i siła reakcji układu nerwowego. Do pewnego stopnia można te wartości wytrenować, ale tak jak i we wszystkich innych wypadkach jedni będą bardziej predysponowani, a inni mniej. Do tego dochodzi cała gama chorób mięśniowo-nerwowych, które jeszcze bardziej ograniczają siłę i szybkość człowieka. Nie będę tutaj rozwijał tego tematu, ale dla mnie jest wielkim nieporozumieniem to w jaki sposób współczesna medycyna podchodzi do tych chorób wręcz zabraniając chorym cięższych treningów serwują im zamiast tego końskie dawki kortykosteroidów. Każdy przypadek trzeba rozpatrywać indywidualnie, ale dość często jest to ślepa uliczka.
Zła dieta czy też nadużywanie alkoholu lub innych środków psychotropowych mogą doprowadzić do uszkodzenia osłonek mielinowych, co także upośledzi działanie układu nerwowego. Wróćmy jednak do „przeciętnie zdrowych”.
W praktyce najlepszym optycznym wyznacznikiem jest obserwacja swoich przedramion, a dokładniej ich proporcji w stosunku do korpusu. Jeśli rosną niemal same, bez specjalnej stymulacji i są duże w stosunku od obwodu klatki, to świadczy o dużym potencjale układu nerwowego. Jeżeli zaś mamy problem ze zdobyciem każdego centymetra w obwodzie przedramienia. Stosujemy specjalnie ukierunkowane ćwiczenia na tę partię i mimo to pozostaje w tyle, musimy pogodzić się z faktem, że nasz układ nerwowy nie jest nazbyt wydolny. Możemy zbudować ładną sylwetkę, zdobyć siłę. ale zajmie nam to więcej czasu i raczej nie powinniśmy planować kariery trójboisty czy dwuboisty. Czołówce nigdy nie dorównamy.

Na tym punkcie chyba mogę zakończyć. Mam nadzieję, że wykazałem w sposób wystarczający, że podział na trzy typy budowy i układanie wg tego planów treningowych czy diety, nie ma większego sensu. Krótko mówiąc, wbrew wszystkim eksportom mogę Cię zapewnić, że nie jesteś ektomorfikiem, gdyż stwór takowy w naturze nie występuje!

7 komentarzy:

 1. Jakie są prawidłowe proporcje przedramienia do klatki?
  Gdy byłem młodszy i prawie codziennie podciągałem się na drążku obwód przedramion był prawie równy obwodowi ramion. Czy to oznacza dobre pobudzenie un czy to dlatego że był to drążek, którego nie obejmowałem dłońmi?

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawy cykl artykułów. Czy grubość kości też może być dla nas jakąś informacją ? Osobiście mam chude nadgarstki czego u siebie nie lubię z drugiej strony masywne uda, podudzia, tak mi się wydaje patrząc po innych ludziach, 15-20cm w udzie więcej od znajomych, odkąd pamiętam więc również wtedy kiedy nie ćwiczyłem a nie mam problemów z nadwagą.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nadgarstkami bym się nie przejmował, bo tam za obwód odpowiadają głównie kości. Podobnie z dłońmi. Jedni mają je małe, inni duże. Nie sądzę, żeby to miało związek z układem nerwowym. Obwód przedramion mierzy się w najszerszym punkcie, czyli dosyc blisko łokcia.
  Tak na marginesie, nie wiem jak u Ciebie się to maluje, ale zauważyłem, że u większości ludzi mało masywny nadgarstek sprawia, że przedramię wydaje się bardziej muskularne. Zwłaszcza jak ktoś ma tam choc trochę mięsa, to wtedy kontrast robi swoje :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Kościec jest pewnym wskaźnikiem, bo oznacza to, że ogólnie w okresie dzieciństwa impulsy do wzrostu były mocne. Wszystko ma swoje dobre i złe strony. Zwykle osoby z grubym kośćcem łatwiej łapią masę, ale fakt, że cieńszy nadgarstek wygląda lepiej przy większej masie. Taki paradoks.

  Tomek, jeśli z samego podciągania rosły Ci przedramiona i nie były to tylko m. promieniowe, to świadczy o dobrej wydolności układu nerwowego.
  Jeśli chodzi o proporcje to różne są szkoły :) Możesz przyjąć, że jedna trzecia obwodu napiętej klatki będzie dobrze wyglądać.

  OdpowiedzUsuń
 5. Witam ! Po pierwsze moje uznanie dla Stefana za prowadzenie strony. Znalazlem na niej wiele ciekawych informacji ktore nie ukrywajac wzburzyly moim obecnym pogladem na niektore rzeczy. Stad moja prozba o zalozenie dziennika treningowego i podanie adresu na ktory moglbym wyslac wszystkie informacje na temat mojej obecnej sytuacji i podzielic sie refleksjami po przeczytania artykulow z tego jak i poprzedniego bloga. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 6. Wracając do przedramion to naprawdę wolałbym mieć masywniejsze nadgarstki oraz dłonie niż cieszyć się ich nieproporcjonalnością w stosunku do obwodu przedramienia :D Widocznie taki gen odziedziczyłem bo w dzieciństwie zawsze towarzyszył mi sport od karate, wyczynowych rolek, koszykówki, 'jakiejś' siłowni od 14 roku życia i futbolu amerykańskiego zamykając to wszystko do 16-17 roku życia więc myślę, że impuls jakiś tam był, na pewno nie jak u trójboistów ale jakiś był, a nadgarstki wątłe :(


  @Dawid
  Myślę, że jak już Stefan założy Ci dziennik to wszystko co chcesz napisać o sobie itd. najlepiej będzie umieścić właśnie w nim tak aby każdy miał wgląd i mógł ewentualnie służyć radami.

  OdpowiedzUsuń
 7. Dawid - tak jak napisał Kuba dziennik za chwilę założę i tam napisz o sobie tzn. wszystko związane z treningiem, dietą, aktualnym stanem zdrowia. Nie jestem w stanie odpisywać na maile, zresztą z wielu powodów nie miałoby to sensu.

  OdpowiedzUsuń