wtorek, 13 grudnia 2016

FAQ na temat treningu


Tak się akurat dobrze złożyło, że koniec pracy na FAQ o treningu przypadł na okres przedświąteczny. Dlatego możecie tę publikację potraktować jako swoisty prezent na święta. Kilka razy padały propozycje napisania książki o kulturystyce i oto taka książka powstała, choć nie ja ją napisałem. Jest to w dużej mierze dzieło Marka oparte na materiałach z artykułów i dzienników zamieszczanych na moich blogach. Moja ingerencja ograniczyła się do redakcji tekstu: drobnych poprawek, formatowania tekstu i nadaniu mu ostatecznej formy e-booka.

Pierwotnie miał to być materiał do publikacji na blogu w takiej formie jak poprzednie FAQ. Jednak jest tego tyle, iż uznałem, że forma pdf będzie w tym wypadku lepsza. Można ją pobrać na dysk czy inne urządzenie do czytania pdf. Proszę jednak o zapoznanie się z ograniczeniami prawnymi dotyczącymi tej książki i przestrzeganiu ich, już choćby z szacunku dla pracy Marka i mojej. Przeczytacie o nich na drugiej stronie książki.
E-book jest darmowy i uważam nieskromnie, iż otrzymujecie najlepszą pozycję na temat kulturystyki naturalnej jaka istnieje w języku polskim. Trzeba przyznać, że Marek wykonał ogromną pracę syntetyzując wszystkie najważniejsze informacje. Zatem zapraszam do lektury. Kliknij tutaj!

26 komentarzy:

 1. Czapki z głów! Będzie co czytać w przerwie świątecznej.

  OdpowiedzUsuń
 2. Stefan, wiem że nie raz rzucaliśmy temat legalnego wydawnictwa, ale z wielu przyczyn taki pomysł został zarzucany. Niemniej jednak uważam, że ludzie, którzy wnoszą tak ogromną wartość dodaną mają wszelkie prawa do czerpania z tego korzyści. Także ja podtrzymuje, że gdyby kiedyś zostało wydane spod waszej ręki, lecę po autograf ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. 163 strony... Pobierając to myślałem, że może z szesnaście. Brak mi słów by wyrazić podziw dla nakładu pracy was obojgu, ale przede wszystkim Marka, któremu się chciało tak pro bono :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bierzcie pod uwagę ewentualne poprawki? Otóż przy "rękawiczki" przydałoby się dodać o tym, że skóra dłoni staje się odporniejsza na początkowe jej uszkodzenia, ja początkowo nie mogłem się podciągnąć bo dłonie piekły, teraz +15 kg i nic, a nawet lubię, jak struktura gryfu wbija się w skórę.
   Kolejna sprawa, nie MC na prostych nogach tylko sztywnych, wtedy uwaga o "w praktyce zawsze lekko ugietych" nie koliduje z nazwą "prostych nogach", stiff z angielskiego to sztywny, nie prosty.

   Usuń
 4. Rewelacja! Gratulacje dla autora. Przyłączam się do podziękowań. Książka nie tylko jako lektura do jednorazowego przeczytania, ale chyba przede wszystkim będzie można do niej wracać latami w miarę pojawiania się dylematów. Można tu łatwo znaleźć wiele interesujących zagadnień i szczegółowych opisów. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 5. Dziękuję wszystkim :)
  Kamil, to co piszesz, że spodziewałeś się szesnastu stron, a wyszło ponad 160 dobrze oddaje, co ja sobie myślałem, zaczynając pisanie :)
  Gdyby ktoś mi wtedy powiedział, że tak się to rozrośnie, nie wiem czy podjąłbym się takiej pracy. Ale jak już zacząłem, to jakoś ciężko mi było przerwać i dopiero pod koniec uświadomiłem sobie tak naprawdę, że chyba jest to troszkę dłuższe niż przewidywałem :)
  Oczywiście jestem otwarty na wszelką merytoryczną krytykę. Po to zresztą jest między innymi ta dyskusja. Co do wprowadzania poprawek do samego pliku, to nie wiem jak to wygląda od strony technicznej, wiec myślę, że wszelkie uwagi najlepiej będzie tutaj podawać i dyskutować.
  A jeśli chodzi o uwagę Azbesta, to taki jest właśnie cel tej publikacji: stworzenie swoistego przewodnika, który ułatwi poruszanie się w świecie kulturystyki naturalnej. Wiem, że praca jest długa, ale tak naprawdę to tylko taka w miarę solidna rama, na której można budować swoją wiedzę :)

  Jeszcze raz dziękuję wszystkim, a zwłaszcza Stefanowi za słowa uznania i możliwość opublikowania tego na blogu.

  OdpowiedzUsuń
 6. Marku, czy możesz przesłać link do swojego opracowania na temat dietetyki? We wstępie sygnalizujesz, że takie opracowanie istnieje.
  Z góry dziękuję:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. http://dziedzictwosandowa.blogspot.com/2015/02/faq-dieta.html

   Usuń
  2. Polecam korzystać z etykiet po prawej stronie :)

   Usuń
 7. Kamil zawsze znajdzie się coś do poprawienia. Choćby literówki, które pewnie gdzieś tam jeszcze są. Jednak nie można niczego szlifować bez końca, bo nigdy nic by nie powstało. Odsyłam choćby do Dżumy Camusa i fragmentów o niedoszłym pisarzu, który latami szlifował jedno zdanie.
  Oczywiście z czasem można będzie nanieść poprawki, ale to się wiąże na nowo z prze-formatowaniem tekstu, zmianami w spisie treści itd. Więc jeśli się faktycznie nazbiera więcej konkretów. Zresztą w końcu to jest FAQ, więc nie może ujmować wszystkiego :) Zawsze można stwierdzić, że jeszcze nie ma o tym czy o tamtym.

  OdpowiedzUsuń
 8. Wielkie dzięki Panowie

  OdpowiedzUsuń
 9. Stefanie oraz Marku - dzięki, gratulacje i szacun.

  OdpowiedzUsuń
 10. Gratulacje Panowie.
  Dzieki Waszym materialom 3 lata temu zrozumialem wiecej niz przez lata wczesniej. To niezmiernie milo widziec jak jest ciagly progres i olbrzymie dokonanie w postaci pdf-a! 170 str! Brawo i szacun! No i dziekuje!

  OdpowiedzUsuń
 11. Ode mnie również mega podziękowania za ten prezent w postaci książki, dla początkującego jest to encyklopedia wiedzy. Wykonaliście kawał roboty po to żeby szerzyć wiedze i edukowac, i to za darmo, brawo :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Stefan, Marek jesteście wielcy! Dzięki za tę wspaniałą pozycję oraz za całokształt Waszego wkładu w edukację innych sportowców. Jeszcze raz wielkie dzięki.

  OdpowiedzUsuń
 13. Chciałem zapytać się o jedną rzecz, chociaż wiem że odpowiedź na nie to pewnie temat na kilka dobrych książek. Chodzi mi właśnie o monitorowanie parametrów treningowych na przestrzeni miesięcy/lat treningu. Mianowicie czy objętość jest tym parametrem, który z założenia w skali roku powinien rosnąć i jest dobrym wyznacznikiem postępu. Wiem że inne parametry treningowe: intensywność, gęstość, częstotliwość ulegają zmianie w zależności od metody treningowej, natomiast czy to właśnie rosnącą objętość w skali roku, należy uznać za główny parametr. Dla przykładu monitorować to w excelu i patrzeć jak zmienia się ona w skali dajmy na to kwartalnej? Nie chcę jednoznacznej odpowiedzi, natomiast nie ukrywam, że właśnie manipulowanie tymi parametrami jest dla mnie konfudujące.

  OdpowiedzUsuń
 14. Nie. Kiedyś już było podobne pytanie. Idąc tym tropem można dojść do wniosku, że im ktoś ma większy staż tym potrzebuje bardziej objętościowych treningów. Tylko do czego takie podejście by doprowadziło? Po 20 latach regularnych treningów musiałbyś siedzieć w siłowni pół dnia :)
  Rzecz jasna treningi objętościowe np. na gęstość mięśni czy wysoki detal są zarezerwowane dla bardzo zaawansowanych, ale też treningi wysokiej intensywności o niskiej objętości również!
  Dlatego nie tyle zwiększa się objętość co także nią manipuluje w zależności od potrzeb. Tym co naprawdę wzrasta wraz ze stażem jest intensywność. Czym innym będzie seria zrobiona przez początkującego a czym innym zaawansowanego. Ten drugi potrafi wykrzesać z siebie dużo więcej niż początkujący. Początkujący po prostu podnosi określoną ilość razy określony ciężar dbając o technikę. Seria zaawansowanego to już znacznie więcej.

  OdpowiedzUsuń
 15. Czy nie będzie ze sobą kolidowało przyjmowanie kreatyny razem z pokrzywą czy kozieradką?

  OdpowiedzUsuń
 16. Nie będzie kolidowało, ale jeśli masz krótki staż albo jesteś jeszcze bardzo młody <20 lat, to odpuść sobie wszystkie te rzeczy.

  OdpowiedzUsuń
 17. Mam 41 lat i 1,5 roku stażu.

  OdpowiedzUsuń
 18. To raczej nie jest długi staż. Co być nie robił, masz jeszcze sporo do punktu jako takiego wyczerpania podstawowym możliwości akomodacyjnych organizmu. Popracuj z wolnym tempem na przykład, a do dodatków można wrócić za jakieś pół roku albo rok.

  OdpowiedzUsuń
 19. W sumie nastawiłem się na tę kreatynę, aby jeszcze mocniej pocisnąć przez dwa kolejne miesiące, ale się zastanowię jeszcze, czy rzeczywiście nie za wcześnie. Trochę mnie irytują wolne przyrosty masy..
  Pozostanę chyba przy kozieradce albo pokrzywie.

  OdpowiedzUsuń