wtorek, 8 grudnia 2015

Marketingowe ogłupianie cz. 1


Czy zastanawialiście się kiedykolwiek kim lub raczej czym jesteśmy dla producentów oraz całej rzeszy marketingowców? Jesteśmy konsumentami, a więc tymi, którzy powinni wszystko kupować. Co więcej kupować bez zastanowienia. Każdego kogo interesuje ten problem w szerszej perspektywie odsyłam do książki Barbera „Skonsumowani Jak rynek psuje dzieci infantylizuje dorosłych i połyka obywateli”. Wprawdzie niektóre odniesienia oraz propozycje rozwiązań są jak dla mnie bardzo naiwne, tym niemniej książka pomaga zobaczyć wiele mechanizmów, jakim jesteśmy poddawani na co dzień.
Czy zastanawialiście się na tym dlaczego tak wiele artykułów w kolorowej prasie „kulturystycznej”, na forach czy nawet na osławionej T-Nation tak mocno preferuje zsadzę „No pain, no gain”? Czemu każe się nam trenować cały rok do upadłego? Masz ćwiczyć coraz bardziej ciężko i jeszcze bardziej ciężko. Jeśli nie rośniesz to znaczy, że trenujesz za lekko, że jesz za mało i wreszcie… nie stosujesz odpowiedniej suplementacji. No właśnie! Tak naprawdę chodzi tylko o to. Masz kupować jak najwięcej suplementów i wierzyć w ich magiczną moc.
Czemu to każdy artykuł Thibaudeau, niektóre nawet bardzo dobre, kończy się stwierdzeniem, że jeśli nie będziesz brał tego i tamtego, to przedstawiona tu metoda nie zadziała? Czemu to Poliquin pisywał, że trzeba jeść 5 gram białka na każdy kilogram masy ciała, gdy tymczasem zasada ta dotyczy tylko wyjątkowych mutantów oraz koksiarzy? Wszystko, by sprzedać odżywki białkowe. Tak naprawdę żaden natural nie potrzebuje białka w proszku i dla własnego zdrowia powinien omijać je szerokim łukiem. Jeśli potrzebujesz więcej białka jedz więcej mięsa i jajek.

Krok pierwszy – zajechać organizm i wykończyć układ nerwowy.

Już dość dawno temu przestałem wierzyć, iż prezentowane w prasie branżowej i na forach metody polegające na robieniu każdej serii do upadku są tylko i wyłącznie wynikiem niewiedzy. W pewnym sensie to efekt bezkrytycznego kopiowania planów ludzi na koksie. Dziwnym trafem serie do upadku pojawiły się dokładnie wtedy, gdy pojawiły się anaboliki. Wcześniej mistrzowie nigdy nie robili serii upadkowych, a jeśli już to stosunkowo rzadko.
Jednak to nie wszystko. Chodzi o coś więcej. Nie przypadkiem każdy kto ćwiczy nieco bardziej rozsądnie jest obrzucany przez napchanych sterydami bezmózgowców stekiem wyzwisk i wulgaryzmów. Oni mają w tym interes byś szybko się wypalił. Każdy z nich jest na żołdzie firm produkujących suplementy. Jeśli mimo ich „wspaniałych planów” nie rośniesz to jesteś sam sobie winny. Nie kupiłeś jeszcze DebilMaxPump czy IdiotAnabolic? No widzisz! Dlatego nie rośniesz. Musisz to brać i to w dużych ilościach. Nie zapomnij też o cudownym KretinTestosterone.

Krok drugi – ograbić organizm z mikroelementów poprzez „dietę”.

Tzw. typowa dieta masowa opiera się na ryżu, chudym mięsie i rybach. Można w tym miejscu omówić każdy z tych „klasycznych” elementów, ale wystarczy skupić się na jednym – na ryżu. Do strawienia tego bardzo źle tolerowanego przez nas zboża konieczna jest duża ilość mikroelementów. Nawet brązowy ryż nie zawiera ich tyle, by nie doprowadziło to do deficytu. Potrzebne są więc witaminy i minerały z innych źródeł lub te zapasowe z wątroby. Im więcej tego ryżu czy też innych węglowodanów pochodzenia zbożowego – tym większe deficyty. Co wtedy? Ano musisz kupić suplementy! Nie należy też bezkrytycznie wierzyć, że ryż brązowy czy ciemne pieczywo są lepsze. Dostarczają nam sporo fityn, z którymi organizm też musi się jakoś uporać między innymi zużywając zapasy swoich witamin.

Krok trzeci – obniżyć testosteron i podbić estrogeny poprzez zamianę tłuszczy zwierzęcych na oliwę z oliwek.

Za wydzielanie testosteronu jest w dużej mierze odpowiedzialny cholesterol. Jeśli jesz go za mało, to i nie licz na wysoki poziom męskiego hormonu. Co więcej, nadmiar tzw. „zdrowych tłuszczów” powoduje wydzielanie większej ilości estrogenów tak u mężczyzn, jak i u kobiet. Każdy kto był we Włoszech czy w Hiszpanii i potrafi patrzeć i myśleć samodzielnie zauważy ile jest tam otyłych osób na tak podobno zdrowej diecie śródziemnomorskiej. W Hiszpanii gdzie prawie każdy posiłek pływa w oliwie trudno zaleźć po trzydziestce szczupłą kobietę. O Italii nie ma co nawet wspominać w tym kontekście.
Co więc się dzieje, gdy już damy się nabrać na taką dietę? Teraz dostajemy do ręki mnóstwo artykułów podkreślających anaboliczną rolę testosteronu i wpędzających nas w kompleksy. Potem jest już prosto. Musisz kupić suplementy podbijające testosteron...

Krok czwarty – wykastrować chemicznie białkiem sojowym

Soja jest jednym z największych kancerogenów naszej epoki, mimo to wszędzie zachwala się ją jako doskonałe źródło białka. Tak naprawdę białko to jest prawie nieprzyswajalne dla naszego organizmu, natomiast może wyrządzić niepowetowane szkody w jelitach. Jest również odpowiedzialne za zakłócanie spermatogenezy, jak i obniżenie poziomu testosteronu na rzecz estrogenów. Jeszcze ok, 60 lat temu soja była na liście substancji niejadalnych wykorzystywanych w przemyśle. Tylko po co resztki wyrzucać? Można przecież przekonać ludzi, że to dobre jedzenie, można zagrać na emocjach i wyciągnąć argumenty moralne. Jedząc soję nie zabijasz zwierząt itd. Do potężnego lobbingu przemysłowego udało się wciągnąć wegetarian i machina ruszyła. Prawda jest taka, że jedząc soję narażasz siebie, swoją rodzinę, a nawet zwierzęta na o wiele większe cierpienia. Uprawy soi niszczą całe ekosystemy, a tym samym szkodzą różnym gatunkom zwierząt.
Soja jest obecna w wielu wędlinach, jak i innych produktach spożywczych. Często także dodawana jest do tzw. białek serwatkowych, dzięki czemu można znacznie obniżyć ich cenę. Było już kilka afer z tym związanych. Tak więc najpierw jedz białko sojowe, a potem suplementy podbijające testosteron. Zaś za kilka lub kilkanaście lat będziesz mógł radośnie skorzystać z chemioterapii, bowiem firmy produkujące suple nierzadko są własnością ogromnych koncernów farmaceutycznych.

Krok piąty – postraszyć katabolizmem

Katabolizm skrada się tuż za Tobą, jest tuż tuż. Musisz ciągle jeść, w nocy na pewno Cię dopadnie i pożre Twoje mięśnie! Nastaw budzik i co 2 godziny wstawaj, by coś zjeść!
Takimi bredniami na resorach jesteśmy karmieni non stop. Prawda jest taka, że zbyt częste posiłki zmniejszą możliwości przyswajania przez komórki mięśniowe aminokwasów, natomiast przyczyniają się mocno do zwiększenia produkcji insuliny, co faktycznie napędza anabolizm, ale tkanki tłuszczowej, a nie mięśniowej. Nie licząc pewnych szczególnych przypadków każdemu wystarczą 3-4 posiłki na dobę. Nie potrzebujesz ani aminokwasów między posiłkami, ani podjadania w nocy. Układ trawienia też musi wypocząć, a zdrowiu i kondycji zdecydowanie lepiej zrobi jak się dobrze wyśpisz.

25 komentarzy:

 1. Hej,

  Czytam od jakiegoś czasu bloga i widzę, że Panu zmieniły się poglądy dot. ilości posiłków.
  Pamiętam, że chyba na hormon wzrostu pisał Pan, że dobrze jest jeść mniejsze posiłki i częściej, teraz 3-4 posiłki.
  Chciałbym zapytać, a co z posiłkami przed i po treningowymi?
  Czy to są dwa dodatkowe posiłki które w sumie dadzą nam 5-6 posiłków, czy np. trening robimy pomiędzy trzecim i czwartym posiłkiem?

  Co do ryżu i soi.
  Usuwając ryż z diety faktycznie poczułem się lepiej, brak wzdęć, zgagi etc.
  Ale jak wytłumaczyć zjawisko, że Azjaci (japończycy, koreańczycy etc.) dożywają lat 80, 90 (a przewiduje się, że ich średni wiek zgonów będzie nawet 100 lat)?


  OdpowiedzUsuń
 2. Dołączam się do pytania. 3-4 posiłki w ciągu dnia, ale dochodzą jeszcze przed i po treningowe i robi się 6 posiłków. Oczywiście ich nie wliczamy do całkowitej puli ale jednak one są.

  Polecam książkę cukier, sól i tłuszcz Michaela Mossa. Właśnie ją kończę i naprawdę bardzo ciekawa ukazująca jak koncerny na skale światową manipulują konsumentami. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja jeszcze pamiętam czasy, kiedy Stefan promował tylko jeden posiłek w ciągu dnia - permanentny :)

  Co do posiłku okołotreningowego, to oczywiste jest, że skoro nie wliczamy go do puli, to należy traktować go osobno ale należy przy tym pamiętać o dwóch rzeczach. Po pierwsze nie za bardzo można nazwać posiłkiem zjedzenie odrobiny masła, co jest dość często wybieraną opcją. Po drugie warto wiedzieć, że rosnąć można nawet jedząc stosunkowo niewiele. Najważniejsza jest tak naprawdę jakość pożywienia. Jasne, że ciężko trenujący kulturysta musi jeść więcej niż przeciętny człowiek ale nie aż tyle ile się czasem podaje. Zresztą o tym wydaje się między innymi być ten artykuł.

  OdpowiedzUsuń
 4. Jak zwykle są to wartości uśrednione, tak jest gdy się pisze ogólnie dla wszystkich. To co napisał Marek, osobiście jem 2 porcje smalcu przed i po treningu, a potem 3 posiłki.
  Ilość jedzenia powinna być ustalana wg zapotrzebowania. Jeśli ćwiczysz ciężej organizm sam upomni się o więcej. Są takie okresy gdy je się więcej, bo dochodzi do przyspieszonej hipertrofii, ale tak nie będzie przez cały czas.

  Wiem, że zmieniłem poglądy. Co do samego treningu nie, bo tu już od wielu lat doszedłem do dość ustalonych założeń, choć jeszcze wielu rzeczy nie miałem czasu ani możliwości zaprezentowania na blogu. Natomiast co do diety to faktycznie moje poglądy mocno ewoluowały i coraz bardziej odchodzę od utartych schematów.

  OdpowiedzUsuń
 5. Argument o długowieczności Japończyków:
  1. Nim wprowadzono u nas cuda żywieniowe z Zachodu średnia życia była wyższa, w mojej rodzinie wiele osób dożyło 90 lat.
  2. Lutz i inni preferujący low carb też zwykle dożywali prawie setki.
  3. W Japonii je się dużo mniej niż w Europie czy USA.
  4. Japonia przoduje w zachorowaniach na raka żołądka.
  5. Wreszcie taka ciekawostka statystyczna - http://tajemnice.estrefa.net/Dlugowiecznosc-Japonczykow---zagadka-rozwiazana
  To pokazuje, jak łatwo można statystyką manipulować dla własnych celów, co robi się w wielu dziedzinach nagminnie.
  I jeszcze jedno, w Azji nie jadano takiej soi jaką się podaje u nas. Produkty sojowe były zawsze fermentowane, co znacznie zmniejsza ich szkodliwość.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja zawsze w dyskusji o długowieczności lubię przywoływać stary polski program badań stulatków. Wynika z niego, że niemal wszyscy Polacy, którzy dożyli 100 lat, przeżyli przynajmniej jeden lub kilka okresów głodu lub poważnego niedożywienia. Często widzę, że różne skądinąd niegłupie osoby się na to powołują i promują w ten sposób głodówki. Tymczasem wystarczy się chwilę zastanowić nad dwudziestowieczną historią Polski, żeby sobie uświadomić, że każdy z tych stulatków przeżył trzy wojny, w tym dwie światowe, masę różnych epidemii i okres stalinowski. Okazji do głodowania ci stulatkowie mieli aż nadto i jeżeli ktoś to wszystko przeżył, nie powinno dziwić, że się na którąś "załapał".
  Nie chodzi mi przy tym o namawianie do obżerania się na prawo i lewo, ale chcę pokazać, jak interpretowane są wyniki badań. Tak naprawdę niewiele z nich wynika, a wyciągane z nich wnioski są nieraz bardzo zdecydowane.
  Na usprawiedliwienie naukowców należy dodać, że najczęściej odpowiedzialność za to ponoszą dziennikarze. Ostatnio czytałem kolejny artykuł o "przełomowym odkryciu w walce z rakiem". Okazało się, że to przełomowe odkrycie zostało na razie dokonane tylko na myszach, a eksperymentów na ludziach się nie planuje, bo później się okazało, że myszy z jakiegoś powodu zdechły :)
  Ale o tym w artykule nie było rzecz jasna ani słowa.

  OdpowiedzUsuń
 7. Stefan co do t nation to ściema? Christian thiabadeu to raczej na mleku chyba swojego obecnego wyglądu się nie dorobil

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest taka fajna stronka o naturalnej kulturystyce: nattyornot.com
   Gościo rozprawia się tam z wieloma mitami o ćwiczeniach, suplementach i wielkich pakerach. Między innymi opisuje Christiana z T-nation:
   http://nattyornot.com/christian-thibaudeau-steroid-user-snake-oil-saleman/

   Twierdząc, że jest sterydziarzem. Co wy na to?

   Usuń
  2. Thibadeau wydał ksiązkę "Black secrets" i tam otwarcie pisze o używaniu sterydów. Nawet tę książkę przeczytałem trzy lata temu i cytowałem w swoim dzienniku jeszcze na poprzednim blogu. Raczej Thib nie ukrywa, ze uzywa. I też się tym nie chwali.

   Usuń
 8. Faktem jest to co napisał Reda. W książce jest wprost napisane o koksie, choć te rozdziały napisał drugi współautor. Tym niemniej jesteśmy w przestrzeni publicznej, a to oznacza, że jeśli nie ma dowodów, to nie można wprost wskazywać na kogoś po nazwisku i twierdzić, że na pewno bierze.

  OdpowiedzUsuń
 9. Ujmę to tak. Co do siłaczy z pierwszej połowy XX w. możemy mieć pewność, że byli czyści. Sandow, Revers, Grimek itd. Co do późniejszych i współczesnych możemy się tylko domyślać. Niektórzy sami się przyznali jak np. Zane, choć te ilości, które wtedy brano to nic w porównaniu z tym ile bierze się obecnie.

  OdpowiedzUsuń
 10. Logos to Reda? A ja się zastanawiałem gdzie on zniknął:)
  Autor nattyornot pisze też sporo o tym, że kiedyś brali tylko teścia i byli wielcy ale "piekni" a teraz wciągają insulinę i hormon wzrostu od którego rosną, oprócz mięśni, organy wewnętrzne - czyli brzuchy, tak zwane "growth hormone gut":
  http://nattyornot.com/growth-hormone-guts-bodybuilders/
  http://nattyornot.com/mr-olympia-become-best-gut-competition/

  Coś w tym jest, bo na niektórych zdjęciach obecni kulturyści wyglądają jak karykatury ludzi... A i wszyscy oficjalnie twierdzą, że są czyści i urośli tak na kurczaku z ryżem:)

  OdpowiedzUsuń
 11. A co sądzicie o Mariuszu Czerniewiczu? On zapewnia, że nie brał i wydaje mi się wiarygodny, ale jego dieta to przewaga węgli, a tłuszczu jak najmniej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Taki wycięty na węglach...
   http://mariuszczerniewicz.com/

   ja w to nie wierze, że jest czysty, za dużo na nattyornot się naczytałem.

   Usuń
  2. Czerniewicz nie jest czysty .ma okresy kiedy bierze koks a kiedy go odstawia . widać to po zdjęciach jak przygotowywuję się do zawodów ,w jak krótkim czasie jego sylwetka się zmienia...
   CO do drugiego pytania na węglach też idzie robić formę i to bardzo dobrą.

   Usuń
  3. Naprawdę nie ma sensu przywoływać nazwisk i ferować wyroków "czysty" - "nieczysty".

   Usuń
 12. Co myślicie o crossfit, w tym sporcie chyba tez jest zawsze ćwiczenie do upadku mięśniowego

  OdpowiedzUsuń
 13. Mój rehabilitant mówi, że odkąd crossfit stał się modny to dla nich lepiej bo mają więcej klientów ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. pewnie dużo roboty ze stawami barkowymi ? :D

   Usuń
  2. Przeważnie tak większość osób po prostu ćwiczy w danym bloku czasowym nie patrząc na technikę byle szybciej, a później to już tylko rehabilitacja zostaje.

   Usuń
 14. Ten temat był już poruszany. Jest tak jak z kulturystyką. Można robić dobrze, a można źle. I niestety zwykle 90% ludzi ćwiczy źle niezależnie od dyscypliny.

  OdpowiedzUsuń
 15. Hej Stefan , dałoby rade mi tez założyć dziennik? Pozdrawiam Kuba

  OdpowiedzUsuń
 16. Mogę założyć, ale jest tu już albo był inny Kuba, więc musiałbyś mieć jakiś nieco inny nick.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hej, du Kuba z poprzedniego komentarza - zmienilem nick. Jakby co, z gory dzieki za zalozenie dziennika! :)

   Usuń
 17. Ok, to zaraz założę. Napisz tam coś więcej o swoich treningach, diecie, ewentualnych problemach zdrowotnych.

  OdpowiedzUsuń